DÜNYA

Veda turundaki Obama: Rusya askeri bir süper güç

ABD Başkanı Barack Obama, Yunanistan ile başladığı veda turlarını Almanya ile sürdürdü. Obama'nın Almanya'daki ilk durağı Başbakanı Angela Merkel oldu. Merkel'le ortak basın toplantısında konuşan ABD Başkanı, Rusya'yı ‘askeri süper güç’ olarak nitelendirdi.

Veda turundaki Obama: Rusya askeri bir süper güç
Görevi Donald Trump’a devretmeye hazırlanan ABD Başkanı Barack Obama, son ziyareti için bulunduğu Almanya'da ilk olarak Alman Başbakan Angela Merkel'le görüştü.

"Rusya askeri bir süper güç"

Görüşmenin ardından Merkel’le birlikte ortak bir basın açıklaması düzenleyen Obama, “Rusya, önemli bir ülke, askeri bir süper güç. Bölgede ve dünyanın genelinde etkisi var” dedi.

Obama, ABD’nin dünyadaki ana problemlerin çözümü yolunda Rusya’yla birlikte çalışmaya istekli olduğunu ifade etti.

Rusya ile çalışmak yararımıza 

Öte yandan, ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump’ın ‘Rusya’ya karşı dik durmasını’ umduğunu ifade eden Obama, “Umudum, seçilmiş başkanın benzer bir yapıcı yaklaşım izlemesini, değerlerimize ve çıkarlarımıza uyacak noktalarda Rusya’yla işbirliği yapılacak alanlar bulunmasını umuyorum” diye konuştu.

ABD Başkanı, “Dünyadaki büyük problemleri çözmek için, Rusya’yla birlikte çalışmak bizim yararımıza” ifadelerini kullandı.

Obama, yarın sabah saatlerinde de Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İngiltere Başbakanı Theresa May, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile bir araya gelecek.

Tüm Avrupa'da, halefi Trump'ın Obama'yı aratacak olmasından endişe ediliyor.

 

Konular: Berlin, obama, türkiye, Angela Merkel,

Yorumlar