Yemen'deki Barışçıl Hareketten Memnunuz

Yemen'de günlerdir devam eden husilerin halka saldırıları hükümetle yaptıkları anlaşmayla sonlandı.Türkiye Dışişleri Bakanlığı da, Yemen'de Ensarullah Hareketi (Husiler) ile hükümet arasında yapılam anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Dünya 23.09.2014, 13:29 24.04.2018, 12:24
Yemen'deki Barışçıl Hareketten Memnunuz

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Yemen'de son günlerde can kayıplarına yol açan şiddetli çatışmaların sona erdirilmesi amacıyla BM Genel Sekreteri Özel DanışmanıJamal Benomar'ın girişimleri sonucunda 21 Eylül'de Cumhurbaşkanı Abdrabu Mansour Hadi ile Husiler ve önde gelen siyasi partiler arasında, Ulusal Diyalog Konferansı sonuçlarını esas alan bir Milli Anlaşma üzerinde mutabakata varılmasını, memnuniyetle karşılıyoruz ifadelerine yer verildi.

Bu çerçevede, bakanlık, ülkedeki tüm taraflardan, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) girişimi çerçevesinde ocak ayında düzenlenen ve uzlaşıyla sonuçlanan Ulusal Diyalog Konferansı sonuçlarına bağlı kalarak üzerinde anlaşmaya varılan Milli Anlaşma şartlarına uyulmasını istedi. Ayrıca, taraflara çatışmalardan, kamu düzenini bozan eylemlerden, her türlü şiddetten uzak durma ve sağduyuyla hareket etme çağrısı yapıldı.

Açıklamada, ülkedeki sorunların barışçıl diyalog yoluyla çözülebileceğine inanan Türkiye'nin, Yemen'de barış, istikrar ve güvenliğin tesisini teminen siyasi geçiş sürecini desteklemeye kararlılıkla devam edeceği kaydedildi.

Yorumlar (0)
21°
kapalı
Namaz Vakti 06 Haziran 2020
İmsak 03:28
Güneş 05:26
Öğle 13:08
İkindi 17:07
Akşam 20:40
Yatsı 22:28
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P