DÜNYA

Yunanistan Müslümanları yok saymaya devam ediyor

Yunan Başpsikoposu tarafından bugün yapılan "Cami yapımında acele etmeyin, ne gerek var camiye?" açıklaması Başbakan Çipras'ın daha önce defalarca verdiği cami ve Müslüman mezarlığı sözlerini hatırlattı.

Yunanistan Müslümanları yok saymaya devam ediyor
Başkentinde cami bulunmayan tek ülke olan Yunanistan, bu mühim meseleyi hala çözemedi.  

Yunanistan Başpsikoposu'nun Atina'da yapılacak cami yapımına ilişkin bugün sarf ettiği skandal sözler, Yunan Başbakan Aleksis Çipras'ın Türkiye'ye verdiği cami taahhüdünü hatırlattı.

Yunanistan Başpiskoposu İeronimos bugün yaptığı açıklamada, Atina'ya cami inşa edilmesi ile ilgili endişelerinin bulunduğunu belirterek, bu konuda acele edilmemesi gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz Haziran ayında, Türkiye, BM oturumunda Yunanistan'dan ülkede yaşayan Müslümanların haklarını gözetmesi ve Atina'ya bir cami yapılması talebini gündeme getirmişti. Yunanistan'daki insan hakları durumunun incelendiği oturumda, Müslümanlara mezarlık tahsis edilmesi tavsiyesinde de bulunulmuştu.

Çipras Türkiye'ye defalarca söz verdi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye'nin talebiyle harekete geçmiş ve "Önümüzdeki dönem içerisinde Atina'da cami ve Müslüman mezarlığı inşasına doğru ilerliyoruz" şeklinde konuşarak cami sözünü vermişti.

Kasım ayında dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşen Çipras, “Yunanistan'da bir cami açılması noktasında, Türkiye'den onlara bir müjde verecek misiz?" sorusuna, ''Yunan hükümetinin Yunan vatandaşı Müslümanlar ile ilgili, Yunanistan'ı ziyaret eden veya ikamet eden Müslüman göçmenlerle ilgili olarak Atina'da bir cami açılmasıyla ilgili almış olduğu bir karar var'' ifadelerini kullanmıştı.

Avrupa'da camisi bulunmayan tek başkent Atina. Mevcut plana göre cami inşası ile ilgili karar 10 yıl önce verildi ancak hukuki ve bürokratik engeller nedeniyle hala cami yapılamadı.
"İnşaatı başlayacak"

Geçtiğimiz Ekim ayında, camiyle ilgili projede imzaların tamamlandığı ve inşaatının başlayacağı belirtilmiş ancak 'güvenlik' endişesiyle tam tarih verilmemişti.

İnşaatı üstlenen konsorsiyumdaki dört şirketten biri olan INTRAKAT, cami inşaatı için gelecek hafta ilk kazmanın vurulacağı belirtilmişti.

Yunanistan Altyapı, Taşımacılık ve İletişim Bakanlığı ile sözleşme imzalayan konsorsiyumun, inşaatı Nisan 2017'de tamamlaması planlanıyor.
Yunan devleti tarafından finansmanı sağlanacak cami inşasının, yaklaşık 887 bin avroya mal olacağı açıklandı. Cami yapımının önünü açan son yasal düzenleme ağustos ayında mecliste onaylanmıştı.
Avrupa'da camisi bulunmayan tek başkent olan şehirde mevcut plana göre cami inşası için ilgili karar 10 yıl önce verilmesine rağmen, hukuki itirazlar ve bürokratik engeller sebebiyle inşa süreci başlayamamıştı.

Konular: cami, Atina, türkiye, Çipras,

Yorumlar