EKONOMİ

3. havalimanı metrosunu bakanlık yapacak

3. Havalimanı raylı sistem bağlantıları kapsamında Gayrettepe-İstanbul ve Havalimanı Metro Hattı ve Halkalı - İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı ile Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı'nın inşası Ulaştırma Bakanlığınca gerçekleştirilecek.

3. havalimanı metrosunu bakanlık yapacak

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan ve şehir içi raylı ulaşım sistemleri, metrolar ve bunlarla ilgili tesislerin Ulaştırma Bakanlığınca devralınmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı uyarınca, yeni havalimanı raylı sistem bağlantıları kapsamında Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı ile Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı'nın inşası Ulaştırma Bakanlığınca gerçekleştirilecek.

3 HAVALİMANI METRO HATTI İSTASYONLARI

1.etap
- Gayrettepe
- Kağıthane
- Kemerburgaz
- Göktürk
- İhsaniye
- 3. Havalimanı-2
- 3. Havalimanı-1

2. etap
- Arnavutköy-1
- Arnavutköy-2
- Kayaşehir-Metrokent
- Olimpiyatköy
- Halkalı Stadı
- Halkalı

KUŞ RADAR SİSTEMLİ TEK HAVALİMANI

Dünyanın en çok kuş bilimcisi çalıştırılan kurumu olma özelliği taşıyan havalimanı, ilk günden beri veri toplama ve planlama çalışmalarının yapıldığı, kuş radar sistemi ile de desteklenen tek havalimanı olma özelliğini taşıyacak.

3.havalimanı inşaatına 2014 yılının Haziran ayında başlanıldı. Son yıllarda Türkiye’de planlanmış olan en ses getiren ve büyük projelerinden biri olan 3. havalimanı, Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından sonra İstanbul’a kurulan 3. havalimanıdır.

150 MİLYON YOLCU TAŞIMA KAPASİTELİ

Havalimanı 2018'de tamamlandığında 150 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak ve 10 milyar 247 milyon euroya mal olacak.

Konular: Güzergah, resmi gazete, 3. havalimanı, inşaat,

Yorumlar