EKONOMİ

32 milyar dolarlık imza Marmaris'te atıldı

Japonya merkezli Softbank, İngiltere`nin önemli teknoloji şirketlerinden olan ARM’yi 32 milyar dolara satın aldı.

32 milyar dolarlık imza Marmaris'te atıldı
Akıllı telefon ve giyilebilir cihazlar sektörünün önemli firmalarından olan ARM'nin Japon firması SoftBank'a satılmasıyla ilgili olarak Marmaris'te gerçekleşen satışın detayları belli oldu.

17 milyar dolarlık kişisel servetiyle Japonya’nın en zengin ikinci iş adamı olan Masayoshi Son, tatilini geçirmek için Temmuz ayında Marmaris’e geldi.

Marmaris’te fazla lüks olmayan bir otelde konaklayan Japon iş adamı, İngiliz teknoloji firması ARM’yi almak için görüşmelere başladı. Görüşmelerin ardından ARM’nin sahibi Alok Sama, uçakla Dalaman’a inip oradan da Marmaris’e geçti.

Masayoshi Son


RESTORANDA 32 MİLYAR DOLARLIK İMZA

İkili Netsel Marina’da bulunan Pineapple restoranda bir araya gelerek satış konusunda anlaştı. Japon şirketin CEO’su Masayoshi Son, 32 milyar dolarlık dev satışın ardından ilk kez bir restoranda anlaşma imzaladığını açıkladı.

32 milyar dolarlık teknoloji satışına ev sahipliği yapan restoran işletmecisi Selin Oral, tarihi anlaşmaya ev sahipliği yapmanın gurur verici olduğunu söyleyerek ,”Marmaris her şeyi ile bir dünya markası . Ancak yeterli tanıtım yapılamıyor. Bu gibi büyük organizasyonların bölgenin tanıtımına çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

İngiltere'nin önemli firmalarından olan ARM, telefonlardan tost makinelerine kadar geniş bir yelpaze için ürün tedarik ediyor. Şirket iPhone'lar için Apple'a da ürün sağlıyor.

Japon telekom devi Softbank ise son yıllarda yaptığı satın almalarla medya geniş yer bulmuştu.Şirket geçtiğimiz dönemde ABD merkezli GSM operatörlerinden Sprint'i bünyesine katarak gündeme gelmişti.

Konular: marmaris, japon, İngiltere, Muğla,

Yorumlar