EKONOMİ

"Türkiye kendi uçak motorunu yapacak"

TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) İleri İmalat Teknolojileri Binası'nın açılış törenine katılan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye kendi uçak motorunu yapacak." dedi.

"Türkiye kendi uçak motorunu yapacak"
Eskişehir'de Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Motor Sanayi (TEI) İleri İmalat Teknolojileri Binası, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz'ün de katıldığı törenle açıldı.Açılışta bir konuşma gerçekleştiren Bakan Işık, birçok tehdidin fırsata dönüştürüldüğünü vurgulayarak, güçlü Türkiye olarak yola devam etmek için üç temel unsura önem verilmesinin ehemniyetini ifade etti. 

Bu üç temel unsurun demokrasi, güçlü ekonomi ve güçlü ordu olduğunu belirten Işık, Türkiye'nin geleceği için ciddi önem arz eden gelişmelerden birinin de müjdesini vererek, ortaya çıkarılması planlanan uçak motoru hakkında açıklama yaptı."Önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye kendi uçak motorunu yapacak"

Bakan Işık, "Bu bölgede Türkiye Cumhuriyeti'ne hiç kimsenin yan bakmaması için gerekli tüm tedbirleri alıyoruz almakta da kararlıyız." dedi.

Savunma sanayinin önemine değinen Işık, yerli insansız hava araçları için yüzde 100 yerli dizel motorun üretildiğini bildirdi.

Işık, "Yeni hedefimiz bütün dünyaya satacağımız, başkasının kısıtlamasına tabi olmayan, bize ait olan yerli uçak motorudur. Önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye kendi uçak motorunu yapacak." ifadesini kullandı."Türkiye'den ciddi şekilde rahatsız oldukları aşikar"

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da yeni bir tesisi daha Eskişehir'e kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Bir yıl önce yapımına başlanan tesisin ülke olarak atlatılan büyük badirelere rağmen bir yıldan kısa zamanda tamamlandığına dikkati çeken Avcı, "Bu, her koşulda 'durmak yok yola devam' ilkemizden ödün vermediğimizin en açık ispatıdır. Karanlık mihrakların toplu iğnesini bile kendi üretemeyen dünün Türkiyesi'ne bizi tekrar döndürmenin savaşını verdikleri bir dönemde uçağını, helikopterini, tankını, insansız hava aracını, uydusunu, silahını üreten bir Türkiye'den ciddi bir şekilde rahatız oldukları aşikar" diye konuştu.

Konular: ne kadar, yerli, fikri ışık, ne zaman,

Yorumlar