EKONOMİ

Alman devinden Türkiye kararı! Tüm hisseleri alacak

Dünyanın en büyük taşımacılık şirketlerinden Alman Kühne-Nagel, Türkiye’de önemli bir satın alma gerçekleştirdi.

Alman devinden Türkiye kararı! Tüm hisseleri alacak
Dünyanın en büyük lojistik şirketlerinden Alman milyarderi  Klaus-Micheal Kühne'nin sahibi olduğu Kühne-Nagel, Türk lojistik şirketi Zet Farma’yı bünyesine katmak için görüşmelere başladı. Taraflar, resmi kurumlara başvuruda bulundu. Alman devinin hedefi İstanbul merkezli Zet Farma Lojistik şirketinin tamamını satın almak.

Türk devleriyle çalışıyor

1992 yılında Ahmet Saim Başay ve Satiye Başay tarafından kurulan Zet Farma’nın yaklaşık 400 çalışanı bulunuyor. İlaç sektörünün en önemli lojistik şirketlerinden biri olan Zet Farma’nın müşterileri arasında Abdi İbrahim, Mustafa Nevzat gibi sektörün önemli ilaç şirketleri var. Şirketin, İstanbul’da Kağıthane, Hadıımköy, Kıraç gibi bölgelerde 6 deposu ve antreposu bulunuyor.

100 ülkede 70 bin çalışanı var

Almanya’nın en eski lojistik şirketlerinden olan Kühne-Nagel, 1890’da kuruldu. Bremen’de faaliyete başlayan şirketin kurucuları ise August Kühne ve Friedrich Nagel. Merkezini İsviçre’ye taşıyan şirket hala operasyonlarını Almanya’dan  yönetiyor. Dünyanın 100’den fazla ülkesinde 1.200 ofisi bulunan Kühne-Nagel’in çalışan sayısı da 70 binin üzerinde.

Almnaya'nın 9. milyarderi

Deniz taşımacılığında dünyanın en büyük şirketleri arasında gösterilen firma, hava ve kara taşımacılığında da dünyanın en önemli şirketlerinden. Şirketin onursal başkanı ve en büyük hissedarı ise Klaus-Micheal Kühne… Almanya’nın en zengin işadamlarından biri olan Klaus-Micheal Kühne’nin serveti 12.4 milyar dolar.

Ülkenin en zengin 9’uncu işadamı olan Klaus- Micheal Kühne, Forbes’un dünya liginde ise 103’üncü sırada. Alman işadamının Kühne-Nagel’deki payı ise yüzde 53 civarında.Alman milyarder Türk firmayı alıyor

Konular: taşımacılık, türkiye, lojistik, zet farma,

Yorumlar