ASELSAN yerli solunum cihazı için düğmeye bastı

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yürütülen faaliyetleri anlattı. Yerli solunum cihazı için ASELSAN’da bir üretim hattı kurulmasına başlandığını açıklayan Görgün, “En son yaptığımız dün geceki toplantıda proje ekibimiz, ‘Bizi odaya kilitleyin, hastalarımıza nefes olacak solunum cihazlarını geliştirmeden bize uyku yok’ diye duygularını ifade ettiler. Sabaha kadar çalışıyorlar” dedi.

Ekonomi 07.04.2020, 17:42
ASELSAN yerli solunum cihazı için düğmeye bastı

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin teknoloji üretim gücünü artırmak için çizdiği "Milli Teknoloji Hamlesi" vizyonunun savunma sanayisinde büyük dönüşüm yaşattığını dile getirdi. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Görgün, sağlık alanında da yapılan çalışmalarla dışa bağımlılığı azaltacak ve Türkiye'yi sayılı ülkeler arasına sokacak projeler yürüttüklerine işaret ederek, "Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını teknoloji geliştirme ve üretim paradigmalarını sorgulattı. Tüm dünya Kovid-19'a ilişkin tarama, tespit, tedavi ve takip konusunda hızlı bir yarış içinde. Cumhurbaşkanımız da milletin sağlığını ilgilendiren bu konuyu büyük bir hassasiyetle takip ediyor." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla, Sanayi ve Teknoloji ile Sağlık bakanlarının ASELSAN'dan yerli solunum cihazı üretimi konusuna dahil olmalarını istediğini aktaran Görgün, şunları kaydetti:

"Bir start-up olan Biosys firmamızın geliştirdiği solunum cihazının ürüne dönüşmesi için ASELSAN, derin Ar-Ge kültürü ve sistem bilgisiyle mekanik, yazılım ve elektronik tasarım alanında tüm kabiliyetlerini ortaya koydu. Bu akut dönemde dışarıdan kimsenin tedarik edemediği kritik alt bileşenlere kadar derinlemesine Ar-Ge ve teknoloji geliştiriyoruz. Ayrıca bir üretim hattını da kurmaya başladık. Burada en önemli nokta cihazın milli lisansa ve fikri haklara sahip olması. ASELSAN ve Baykar gibi deneyimi yüksek olan şirketlerimizin mühendislerinden oluşan proje ekibinde yer alan arkadaşlarımız var güçleriyle çalışıyorlar."

Erdoğan'a her gün bilgi veriyorlar

Görgün, yerli solunum cihazı üretimi projesindeki tüm paydaşların her gün telekonferansla değerlendirme toplantıları düzenlediklerini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da projeye ilişkin günlük olarak bilgilendirildiğini aktardı.

"Ekibimiz 'Cihazı üretmeden bize uyku yok' diyor"

Proje ekibinin büyük özveriyle sabahlara kadar çalıştığını belirten Görgün, "En son yaptığımız dün geceki toplantıda proje ekibimiz ‘bizi odaya kilitleyin, hastalarımıza nefes olacak solunum cihazlarını geliştirmeden bize uyku yok’ diye duygularını ifade ettiler. Sağlık çalışanlarımız ülkemizin sağlığı için var gücüyle çalışıyor ve hizmet veriyor biz de onların hizmetindeyiz" ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
13°
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Mayıs 2020
İmsak 03:40
Güneş 05:32
Öğle 13:06
İkindi 17:03
Akşam 20:30
Yatsı 22:14
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P