EKONOMİ

Avrasya Tüneli 20 Aralık'ta açılıcak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 20 Aralık'ta açılışını gerçekleştireceği asrın projelerinden biri olan Avrasya Tüneli içinin son hali görüntülendi.

Avrasya Tüneli 20 Aralık'ta  açılıcak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da 20 Aralık'ta açılışını yapacağı Avrasya Tüneli'ni İstanbullular, resmi açılışın ardından 21 Aralık saat 07.00'dan itibaren kullanabilecek. Tünelin kullanımı, ilk etapta saat 07.00 ile 21.00 saatleri arasında 14 saat olarak belirlendi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ilk etapta yapılacak ölçümlerin değerlendirileceğini ve tam zamanlı olarak 30 Ocak'tan sonra hizmete sokmayı planladıklarını açıklamıştı.100 dakikalık yol 15 dakikaya inecek 

Asya ve Avrupa'yı Marmaray'ın ardından ikinci kez birleştirecek tünel, İstanbul'da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek. Toplam uzunluğu 14,6 kilometrelik olan güzergahın 5,4 kilometrelik bölümü, iki katlı olarak deniz tabanı altına yerleştirildi. Bu çalışmalarla yolculuk süresinin 100 dakikadan 15 dakikaya inmesi planlanıyor.İşte tünel modern özellikleri...

-Modern aydınlatma, yüksek kapasiteli havalandırma ve yolun düşük eğime sahip olması gibi özellikler, yolculuk konforunu artıracak. 

-Tünelin iki katlı olarak inşa edilmesi, yol güvenliğine sağladığı katkı sayesinde sürüş konforunu da olumlu yönde etkileyecek.

-Avrasya Tüneli, sis, buzlanma gibi olumsuz hava koşullarında da kesintisiz yolculuk yapılmasını sağlayacak.

-Avrasya Tüneli, 24 saat boyunca güvenli, sağlıklı ve kesintisiz trafik akışı için gelişmiş bir sisteme sahip.
-İleri tasarım, teknoloji ve mühendislik uygulamaları ürünü olan tünel, deprem ve tsunami risklerinden etkilenmeyecek yapıda inşa edildi.

 

Konular:

Yorumlar