EKONOMİ

Bakan Akdağ müjdeledi! Kamuya 60 bin personel alınacak

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 2017 yılı içerisinde sağlık alanında toplam 46 bin 500, Adalet Bakanlığı'nda ise 10 bin, Maliye Bakanlığı'nda da 16 bin 500 kişinin istihdam edileceğini açıkladı.

Bakan Akdağ müjdeledi! Kamuya 60 bin personel alınacak
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bir televizyon programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu, ilaçtaki zammın vatandaşa yansımayacağını açıkladı.

Akdağ, 2017'de sağlık alanında toplam 46 bin 500 kişiyi işe alacaklarını belirtti. Adalet Bakanlığı ise 10 bin kişiyi işe alacağını açıkladı.

Sağlık Bakanı Akdağ'ın açıklamalarından önemli başlıklar ise şöyle:

Maliye Bakanlığı'nda 16 bin 500 kişi

"Maliye Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmelerde 16 bin 500 kişi için anlaşmış durumdayız, 2017 yılı için. 16 bin 500'ün üstüne eklemek istiyorum. Çünkü yeni hastaneler yapıyoruz, yoğun bakımlarımızı düzenliyoruz. 3 bin 900'ü hemen önümüzdeki ay alım işlemini tamamlayacağız. Kalan kısmını da yıl içerisinde.

16 bin 500 kişinin içinde doktorlar yok. Çünkü doktorlar Maliye Bakanlığı ile istihdam edilmiyor.

"13 bin doktor"

Aşağı yukarı 13 bin doktor istihdam edeceğimizi düşünüyoruz. Tahminen 17 bin civarında da şirket çalışanı istihdam edeceğiz. Sağlık meslek liseleri ve sağlık bölümünden üniversite mezunu var.

Doğrusu biz hem hakkaniyet açısından daha uzun süreli eğitim alma açısından üniversite mezunlarına ağırlık vereceğiz. Lise mezunlarını da istihdam etmeye çalışacağız."

Adalet Bakanlığı'nda 10 bin kişi

Adalet Bakanlığı tarafından hakim ve savcı başta olmak üzere 2017 yılında 10 binden fazla personel alımı yapılması planlanıyor. 3 bin 500 hakim ve savcı alımına ilişkin sınav süreci devam ederken, Haziran ayında da 2 bin 750 hakim ve savcı daha alınacak.

Adalet Bakanlığı 5 bine yakın zabıt katibi ve infaz koruma memuru almayı da planlıyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 2017 yılında hakim ve savcı ile adliye personeli alımı yapılacağını açıklamıştı. Edinilen bilgilere göre Adalet Bakanlığı tarafından 2017 yılında en az 6 bin 250 hakim ve savcı alınması planlanıyor. 3 bin 500 hakim ve savcının alımına ilişkin olarak sınav süreçlerinin devam ettiği belirtilirken, ÖSYM tarafından yapılan yazılı sınavın ardından yapılacak mülakat sınavında başarılı olan 3 bin 500 hakim ve savcı alınacak.

Adalet Bakanlığı, 3 Haziran'da ÖSYM tarafından yapılacak sınav ile 2 bin 750 hakim ve savcı almayı da planlıyor. 3 Haziran'daki sınavda 2 bin hakim ve savcı hukuk fakültesi mezunlarından 750'si ise avukatlar arasından alınacak. Bakanlığın, yıl sonuna doğru hakim ve savcı alımına ilişkin bir sınav daha yapabileceği öğrenildi.

Zabit Katibi ve İnfaz Koruma Memuru da alınacak

Adalet Bakanlığı, 810 icra katibi alımına ilişkin ilana çıkarken, icra katiplerinin alımına ilişkin mülakatların devam ettiği öğrenildi. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından uzman erbaşlıktan ayrılanlar arasından 3 bin infaz koruma memuru alımına ilişkin sınav süreçlerinin tamamlandığı ve atamalarının yakında yapılacağı belirtildi.

Adalet Bakanlığı tarafından adliyelerin zabit katibi ve mübaşir ihtiyacını gidermek için 2017 yılında en az 5 bin zabıt katibi, infaz koruma mübaşir ve şoför alımı alım yapmayı planladığı belirtildi."

Konular: Sağlık Bakanlığı, memur, adalet bakanlığı, Maliye Bakanlığı,

Yorumlar