EKONOMİ

Bakan müjdeyi verdi! Bin kişiye iş

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Karapınar Güneş Enerjisi Santrali Projesi'ne ilişkin basın açıklaması yaptı.

Bakan  müjdeyi verdi! Bin kişiye iş
Fabrika kurma yerli üretim ve teknolojinin yerelleştirmesi konusunda Ar-Ge şartıyla Türkiye'de bir ilk olacak. Ar-Ge'de 5 farklı konuda 15 yıl süreyle zorunluluk getiriyoruz. Asgari yüzde 80 yerli mühendis getirerek bunun yerelleşmesini sağlayacağız. Zehir gibi mühendislerimiz var.

Bin kişiye iş 

Türkiye bu teknolojinin hakkıyla yerli üretimin önünü açacak. Fabrikalar kurulacak. 15 yıllık alım garanti süresi boyunca üretimin sürenin içinde olduğu hızlı üretime geçmenin teşvik edileceği 15 yıllık plan ile 2018-2019'u bulmadan yerli üretime geçecek bir süreçten bahsediyoruz. Bu projede amaç yerlileştirme. Yerlilik şartı arıyoruz. Sanayi anlamında gelişmiş birçok sektörün, yan sanayiler açısından da gelişmesini bekliyoruz. Kurulumda asgari 700, argede 100 asgari, toplamda bu ihaleyle asgari en az yerli tedarikle 1.000 kişiye istihdamdan bahsediyoruz. Türkiye için bu ihale enerji çeşitlendirme, istihdam açısından bir ilk proje olacak. Burada 3 kritik amaç hedefliyoruz.

Enerji maliyetlerinin düşmesi önemli imkan 

Enerji maliyetlerin düşmesi çok önemli bir imkandır. Katma değerli teknolojilerin Türkiyemizde artması, Türkiye'nin rekabetçi ortamı için önemli bir anlam ifade ediyor. Bölgedeki özellikle güneş yatırımları talep çerçevesi içinde bu stratejiyle buna şahit olacağız inşallah.

Hayırlı olmasını diliyorum

Bu anlamda enerji paneli ihraç eden bir ülkeye, ticaret hacmini genişleten bir ülkeye dönecek inşallah.Geçmişteki enerji bakanlarımız olmak üzere Konya üzerinde Konya vekillerimiz olmak üzere kamu yöneticilerimiz olmak üzere sizlere tekrardan ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor çok teşekkür ediyorum.

.

Konular:

Yorumlar