EKONOMİ

Bakanlık 'Cumhuriyet ve Birgün'ü yalanladı

Bazı yayın organlarında çıkan yerli İHA'ların maliyetine ilişkin olarak yapılan haberler Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yalanlandı.

Bakanlık 'Cumhuriyet ve Birgün'ü yalanladı
Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın yürüttüğü Baykar İHA sistemine ilişkin 16 Aralık 2016 tarihinde Birgün ve Cumhuriyet Gazeteleri tarafından yayınlanan haberin esef ile kınandığını bildirdi. CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem tarafından verilen 7/8075 sayılı Yazılı Soru önergesi cevaplarına dayandırılmaya çalışılarak, Birgün Gazetesince üretilen haberde; Baykar İHA sistemi ile ilgili hiçbir teknolojik ve mali karşılaştırmaya yer verilmeden sadece maliyetine vurgu yapılmış olmasının, objektif, şeffaf, güvenilir ve doğru bilgiyi hedefleyen habercilik ilkeleri ile bağdaşmadığına dikkat çekildi.

'Yüzde 60 daha ucuz'

Baykar firması ile Müsteşarlık arasında sözleşmeleri imzalanarak envantere alınan ve milli savunmanın önemli bir unsuru olarak görev yapan İnsansız Hava Araçları (İHA) sistemlerinin maliyetlerinin, ülkemiz tarafından daha önce tedarik edilen benzer sistemlere kıyasla kayda değer şekilde ucuz olmasının yanı sıra teknik olarak da daha üst seviyede olduğu belirtildi. Mukayese etmek gerekirse, Baykar İHA sisteminin tedariki, kendisiyle aynı teknik kategoride yer alan ve 2005 yılında tedarik edilen sisteme göre yüzde 60 oranında daha ucuz yapıldığı bildirildi.

Açıklamada, "Bu bilgiler ışığında; Güçlü Türkiye’nin teminatı olan Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın var gücüyle faaliyete geçirmeye devam ettiği milli ve yerli savunma sanayi projeleri hakkında olumsuz ve objektiflikten uzak yayın yapanların, vatan ve millet sevgisini yüce Türk milleti mutlaka sorgulayacaktır. Bilinmelidir ki; Türk Savunma Sanayii projelerini itibarsızlaştırmaya yönelik her yaklaşım, 'milli ve yerli' üretim için çıktığımız yolda inancımızı daha da kuvvetlendirmektedir. Bu itibarla, bahsi geçen gazetede öne sürülen iddiaların gerçeği yansıtmamakta olduğu hususunu beyan eder hukuki haklarımızı saklı tuttuğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız" ifadelerine yer verildi.

Konular: Savunma sanayii, birgün, CUMHURİYET, iha,

Yorumlar