EKONOMİ

Başbakan Yıldırım: Büyüme yüzde 5'in altında olmayacak

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısıyla , 2017'de büyüme oranının yüzde 5'in altında olmayacağını söyledi.

Başbakan Yıldırım: Büyüme yüzde 5'in altında olmayacak
"Türkiye 2009 hariç 27 çeyrek boyunca sürekli büyüdü, büyümeye devam ediyor. 3-4 bandında büyüme elbette bizim için yeterli değildir. Bu büyüme bizim asla beklediğimiz hedeflediğimiz bir büyüme değil. Küresel olumsuzluklar bizi de etkiliyor. Biz 3'ün üzerinde büyüme yakaladık, 2016'da. Tüm olaylara baktığımızda geçtiğimiz 9 ay boyunca hiç boş durmadık. Darbe dinlemedik yapısal reformlara devam ettik. Haziran-Ağustos arası Meslis'ten tüm toplumu ilgilendiren çok sayıda kanun çıkarttık.

BÜYÜME YÜZDE 5'İN ALTINDA OLMAYACAK

2017-2019 dönemlerinde büyüme oranını artıracağız. Bu vazgeçilmez bir hedefimiz. Çünkü 2023 hedeflerine giderken düşük büyüme bizim için uygun değil. 2016'da 3,2 büyüme hedefliyoruz. 2017'de yüzde 4,4, 2018-2019 da yüzde 5'in altında büyüme öngörüyoruz.

Orta Vadeli Programı'n 5 hedefi var. Bunlardan ilki istikrar. Siyasi istikrar var mı? Var. Bunu 15 Temmuz'da en iyi şekilde gördük. Milletimiz meydanlara indi ve ülkemizi karanlık günlere sürüklemeye çalışan terör örgütlerine gerekli cevabı verdi.

TÜKETİME DAYALI BÜYÜME BİZİM İÇİN UYGUN DEĞİL

Tüketime dayalı bir büyüme bizim için uygun değildir. Türkiye mutlaka katma değeri yüksek teknolojik ürünlerde söz sahibi olması gerekiyor. Bunu ileri teknoloji sanayi üretiminde, uzay-havacılık sektöründe, ilaç ve kimya sektörlerinde başarabiliriz. Bu sektörlerde millileştirmeyi artırcak tedbirleri alacağız.

Başbakan 2017-2019 Orta Vadeli Programı'nı açıklıyor

ENFLASYONU DÜŞÜRMEK İKİNCİ TEMEL AMACIMIZ

İkinci temel amacımız enflasyonu düşürmek. Bu sene öngördüğümüz şekilde büyük bir farklılık olmazsa yüzde 7,5 seviyesinde sezonu kapatmış oluyoruz. Seneye hedefimiz yüzde 6-6,5 olarak belirledik. Kademe kademe enflasyonu düşürmek en önemli hedeflerimiz arasında. Buradaki oranlar küçük görülebilir ama 15 yıl öncesine gidip çift haneli rakamları hatırlayalım. İlk işe başladığımda yüzde 135'i görmüştüm.

DİĞER ÖNEMLİ KONU CARİ AÇIK

Diğer önemli bir konu ise cari açık. Bu nedenle ihracatımızı artıracağız. Ekonomimizin rekabet gücü ve verimliliğini artıracağız. Harici alem üretim herkes yapıyor. Herkes ihracat yapar duruma geldi. Çantasını eline alan ihracatçı oldu. Bu nedenle farklı ürünler üretmek lazım.

MALİ DİSİPLİN DEVAM EDECEK

Biz 10 seçim kazandık. Seçim var diye bu işleri bırakmadık. Seçimleri değil geçimi düşünen, gelecek nesilleri düşünen bir iktidarız. Bunun için ilk günkü gibi çalışacağız.

BÜYÜME İÇİN 5 HEDEF

İnsana yatırıma devam edeceğiz. Bizim petrolümüz yok. Genç nüfusumuz var. Gelişmiş ülkelere göre genç nüfus oranımız daha fazla. Ekonomimizin lokomotifini gençlerimiz olarak görüyoruz. Fiziki alt yapıya oldukça fazla yatırım yaptık. Yollar, havalimanları, köprüler, okullar, hastaneler yaptık. Bunu ülkemizin her bölgesinde aynı standartlarda yaptık. Artık iki gidiş iki gelişli yollar yetmiyor.

OVP'NİN 5 TEMEL AMACI

Kurumsal kalitemizi artıracağız. Bu devletin iş yapma alışkanlıklarını milletin işini kolaylaştıran, geliştirmesine destek olan bir devlet anlayışını ortaya koyacağız. Orta Vadeli Plan ile büyümenin artarak devam etmesini, istikrarın sürdürülmesi, istihdamın artmasını, enflasyonu düşüreceğiz. Bunun için mücadele edeceğiz. Cari açığı azaltacağız. Bütün bunların anahtarı mali disiplinden asla vazgeçmeyeceğiz."

FETÖ İLE BAŞLATACAĞIZ

Bilirkişilik konusu Türk yargı sisteminin yıllardır kanayan yarasıdır. Bu konuda yeni bir çalışma yapılacak. Yargılama süreleri kısalacak. Geç gelen adalet adalet değildir. Bu nedenle yargılama sürelerini kısaltacağız. Bunu ilk olarak FETÖ ile başlatacağız. Milletin yüreğine su serpilmesi lazım. Hesabın sorulduğunu görmesi lazım. İhtisas Mahkemeleri kurulacak. Böylece mahkemeler lüzumsuz yere meşgul edilmeyecek.

* Finans, bilişim gibi konularla ilgili mahkemeler kurulacak. İstanbul Finans Merkezi'ni yasal ve fiziki alt yapısı ile hayata geçireceğiz. 

* Noterlik sistemini de AB standartlarına uygun olarak yeniden düzenleyeceğiz. 

* Sadece bina arsa gibi varlıklar değil elindeki bilgisayar, torna tezgahı da teminat olarak görülebilecek. 

* Çıraklık eğitimi zorunlu hale gelecek. 

* Patent kanununu hayata geçireceğiz. 

* Sanayide yerli üretimi kamu alımlarıyla destekleyeceğiz. 

* İlaç sektöründe ciddi çalışmalar yaptık. Sağlıkta yerli üretimi artıracağız.

* Uzay araştırmalarında da çalışmalar yapacağız. Enerji çalışmalarımız olacak. 

* Bilgi akışının hızı her geçen gün artırıyor. Bunun için de yol lazım. Yol sadece araçlara lazım. Akıl yollarının şeritlerini de artırmalıyız. Bilgi güç demektir. Bilgi toplumu olma yolunda geniş bant altyapımızı geliştireceğiz. 

* Uzun vadeli büyümenin esası olan insana yatırımdır. 2019'a kadar iki öğretime son vereceğiz. Artık tam gün okuyacaklar. Daha fazla hayata hazır hale gelecek. 

* Önümüzdeki dönemde okul öncesi eğitim zorunlu oluyor.

* Türkiye'de yabancı dil bilme oranımız civar ülkelere göre istenilen seviyede değil. Bu nedenle 4+4+4 sisteminde ilk 4 yıldan sonra yabancı dil 5. yılda sınıflarda zorunlu olacak.


 

Konular: başbakan yıldırım, ekonomi,

Yorumlar