EKONOMİ

Başbakan Yıldırım dev desteğin startını verdi

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır'da Doğu ve Güneydoğu'ya yönelik dev yatırım destek programını açıkladı.

Başbakan Yıldırım dev desteğin startını verdi
 Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır'da, Doğu ve Güneydoğu'da 23 ili kapsayan yatırım destek programını açıkladı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya yatırım destek programıyla, bölgeye yatırım için kesenin ağzı açıldı.

İşte Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından bazıları:

7 BÖLGEYE 36 BİN KONUT

Terörden zarar gören şehir ve ilçelerimizi yeniliyoruz. Sur, İdil, Cizre, Hakkari Yüksekova, Mardin Nusaybin ilçelerini konut, hastane, ibadethane, sosyal tesisleriyle tekrar ayağa kaldıracağız. Sur'u diğer yerlerdeki gibi tarihi dokuya sahip çıkarak inşa edeceğiz. Hz. Süleyman Cami etrafını restore ediyoruz. Toplam 7 bölgede, 36 bin küsür konut yaparak, hak sahiplerine teslim edeceğiz. Konut sahipleri bu sürede kirada olacak. Kiralarını da biz ödeyeceğiz. Bu şehir ve ilçelerin imarları için Diyarbakır'a 1.9 milyar lira, Şınark'a 3,5 milyar lira, Hakkari'ye 2,5 milyar lira, Mardin'e 1.8 milyar lira kaynak ayırdık. Toplam 10 katrilyon lira para harcayacağız.

"VATANDAŞLARIMIZIN ZARARLARINI ÖDÜYORUZ"

Vatandaşlarımızın zararlarını ödüyoruz, eşya kayıplarına karşı 255 milyon liralık ödeme yapacağız. Batman'da 15 bin, Diyarbakır'da 33 bin, Malatya'da 25 bin seyirci kapasiteli toplam 3 tane stadyum yapıyoruz. Bunlar için 214 milyon lira harcanıyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da toplam 23 ilde toplam konut sayısı 67 bin olacak. Ayrıca 15 hastane yapıyoruz. Toplam yatak kapasitesi 1640 olacak. 51 yeni karakol yapılacak. 690 milyon bunlar için bütçe görüyoruz."

10 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Terörden zarar gören merkezlere 10 milyar dolarlık yatırım yapıyoruz. Sur için 1.9 milyarlık yatırım yapıyoruz. Silopi, Şırnak merkez için 7.5 milyarlık yatırım yapıyoruz. Özellikle Sur için asla çok katlı binalar yapılmayacak. Sur'un tarihi yapısını koruyacağız.

Suriçi planı

Sur'da 2017'nin sonunda evi ya da iş yeri zarar gören vatandaşın mağduriyeti bitmiş olacak. Suriçi'nde yıkılan yerlerden başlayarak bütün evleri yeniden yapacağız. Hz. Süleyman Camii'nin etrafını yeniden yenileyeceğiz.

Kiraları devlet ödüyor

Terörden zarar gören ilçeleri yeniliyoruz. Suriçi'nde 7 bin, Şırnak'ta 10 binden fazla, Nusaybin'de 8 bin, Hakkari'de 10 binden fazla yeni konut yapacağız. Vatandaşlar konutları bitinceye kadar kirada olacak, kiraları biz ödeyeceğiz. Eşya kayıplarına karşı da 255 milyon ödeme yapacağız.

23 ilde yapacağımız toplam konut 67 bin olacak.

Sosyal hizmet yardımlar için 393 milyonluk bütçe tahmin ediyoruz.

40 bin kişilik istihdam

23 ilde cazibe merkezleri yapıyoruz. 5 gruba ayırdık. Buralara yatırım yapanlara, yapacağı işe göre yer veriyoruz. İhtiyacı olduğu fabrikayı yapıp teslim edeceğiz. Bu fabrikaları sembolik rakamla onlara kiraya vereceğiz. 8 ilde 10 fabrika kuracağız. Senede 80 fabrika eder. Ortalama 40 bin istihdam anlamına geliyor.

Terör yüzünden buralara yatırım yapılmıyor. Terörü ortadan kaldıramazsak bu projeler gecikir.

Başka destek, makine ve teçhizat için faizsiz kredi veriyoruz. Teminat desteği de kredi garanti fonundan. Yeter ki yatırımcı gelsin, üretim yapsın, insanlara iş versin. Bu destekler 2027 yılına kadar devam edecek. 1 yıl ödemesiz 4 yıl vadeli olacak. Toplamda 5 yıl.

Üretim faaliyetlerini buralara taşımak isteyenlere nakliyet desteği veriyoruz.

Bu 23 ilde, çağrı merkezlerinde istihdam kapasitesi 20-25 bin olacak, anahtar teslimi binalar yapılacak.

Üreticiye alım garantisi

Üretimini doğuda yapanlara kamuda alım garantisi vereceğiz. 'Sen bunları alıcısı biziz' diyoruz. Bu desteklerin yıllık maliyeti 1.3 milyar. Toplam destek tutarı 16 milyar.

Tarımsal çalışmalar

Tarımsal destekleri ilçe bazında destekleyeceğiz. 330 bin hektarlık alanda toplulaştırma çalışmaları devam ediyor. Güney ve Doğu Anadolu'da 3.7 milyarlık yatırım yapacağız tarım ve hayvancılık için. Ayrıca 380 milyon lira destek vereceğiz bölgeye.

Petrol arama ve ulaşım çalışmaları

6900 km'lik yeni elektrik, 22 km'lik yeni doğalgaz hattı döşeyeceğiz. Petrol doğalgaz aramaları için 900 milyon bütçe ayırdık. 900 km'lik 27 adet güvenlik yolu yapıyoruz. 71 km uzunluğunda 28 tünel yapacağız. Ulaşım için bölgede 8.5 milyar lira harcayacağız. GAP bölgesi için 881 km yeni deril yolu yapıyoruz. 11 milyar lira tutuyor.

Sulama çalışmaları

Cep telefonu kapsama alanlarını genişletiyoruz. 1 milyon hektarlık sulanabilir alanın geriye kalan yüzde 80 için 5 katrilyonluk bütçe ayırdık. Sulanabilir tarım arazilerini arttıracağız. Silvan Barajı'nı yapacağız. Tarım gelirlerinde 3.7 milyarlık artış olacak.

Sağlık yatırımları

Toplam 1011 sağlık merkezi açacağız. Bedeli 1.1 milyar lira. Bu 23 ile AK Parti'den önce, 1989'dan 2002'ye kadar, bugünkü parayla 30 milyar yatırım yapılmış. AK Parti'den sonra 80 milyar lira. Terörü bitirdiğimizi düşünün, uçarız.'

Konular: dedi, destek paketi, açıkladı, hangi iller,

Yorumlar