EKONOMİ

Başbakan Yıldırım: Konut bedelinin yüzde 80'ine kadar kredi...

Başbakan Binali Yıldırım Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı ardından açıklama yaptı.

Başbakan Yıldırım: Konut bedelinin yüzde 80'ine kadar kredi...
Başbakan Binali Yıldırım, bankaların konut kredilerinde konut bedelinin yüzde 80'ine kadar kredi verebileceğini ve genel kredi taksit sınırının 9 aydan 12 aya çıkarıldığını açıkladı.

İşte Başbakan Yıldırım'ın o açıklamaları:

BORÇLAR YAPILANDIRILIYOR

Borç bakiyelerinin yeniden yapılandırma imkanı getiriyoruz. Baştan yapmışsınız taksitleri sonra ödeme zorluğu içine girdiniz. Değiştirebiliyorsunuz, yeniden yapılandırma yapıyorsunuz. Bir defaya mahsus olmak üzere 72 aya kadar yeniden yapılandırma imkanı getiriyoruz. Bu ihtiyaç kredileriyle ilgili bir düzenleme. Tüketici kredilerindeki vade 36 aydan 48 aya çıkarıldı.

KONUT BEDELİNİN YÜZDE 80'İNE KADAR KREDİ

Bankalar konut kredilerinde konut bedelinin yüzde 80'ine kadar kredi verebilecek. Tüketici kredilerindeki vade azami 36 aydı, bunu 48 aya çıkarıyoruz.

Bankaların verdiği kredilerdeki sermaye yeterlilik oranında katılım bankalarıyla diğer bankalar arasında farklılıkları kaldırıyoruz.

Kurulacak Gıda Komitesi, gıda enflasyonundaki ani dalgalanmaları, değişimleri mercek altına alacak ve gereken tedbirleri belirleyecek. Gıda fiyatları üreticiden tüketiciye takip edilecek, kötü amaçlı fiyatlarla oynama varsa geçici ithalat yapılarak piyasa dengesi sağlanacak.


GIDA ALIMINDA TAKSİT YOK

Öte yandan Yıldırım, kredi kartında alt limitin 5 bin 200 liraya çıkarıldığını ve kredi kartına gıda alımında taksit olmadığını belirtti.

Konular: başbakan yıldırım, yapılandırma, açıklama,

Yorumlar