EKONOMİ

Başbakan Yıldırım müjdeyi verdi! 50 bin liralık kredi herkese verilecek

Başbakan Binali Yıldırım 15 bin kişiye verilmesi planlanan 50 bin liralık kredinin bu sayı ile sınırlı kalmayacağını, şartları karşılayan herkese verileceğini açıkladı.

Başbakan Yıldırım müjdeyi verdi! 50 bin liralık kredi herkese verilecek
Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde esnaflara seslendi. KOSGEB'in 15 bin KOBİ'ye 3 yıl geri ödemeli vereceği 50 bin liralık "Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği" ile ilgili konuşan Başbakan Binali Yıldırım, başvuru sayısının 250 bini bulmasından dolayı sayının 15 bin ile sınırlı kalmayacağını ve kredi şartlarını karşılayan herkese bu paranın verileceğini söyledi.

Yıldırım şu sözleri kaydetti:

"Esnafa 1 yıl ödemesiz 3 yıllık destek verildi. Bunun için bir kaynak var. 2016 yılı için 15 bin esnafa bu imkan tanıdık. Müracat 250 bine dayanmış. Ne yapmamız lazım. Vatandaş şunu bilmez, kardeşim ben 15 bin kiye vereceim niye bu kadar müracat ettiniz diyemeyiz?

Bunun bazı şartları var. Şartları kim tuttuyorsa vereceğiz.Bu kaynak 15 binin üzerine çıkacak. Gerekirse başka taraflardan alacağız. Bunun bir planlaması var tabi. İncelenecek, başka imkanlardan faydalanmıyorsa, bunlar gözden geçirilecek. Faizsiz kredi uygulama kapsamında 48.355 esnafa 1.5 milyar lira dağıtmışız. Sur'da zarar gören esnafa 50 bin liralık faizsiz kredi veriyoruz."

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Başbakan Yıldırım, toplantının nedenini ise Ahilik ve Esnaf Fonu olarak açıkladı. İşssiz kalan esnafa maaş başlanması için oluşturulan Ahilik fonu ile ilgili konuşan Yıldırım, ''İşler her zaman iyi gitmez. Günün birinde işsiz kaldınız, dara düştünüz, ne yapacağım diye düşünüyorsunuz. İşte yardım alabileceğiniz esnaf ve ahilik fonu var. Bu fon devlet ve milletin birlikte elini taşın altına koymasıyla oluşuyor. Yani siz iki koyun bir de biz diyoruz. Böylece bu paralar biriksin.'' dedi.

Öte yandan Yıldırım, fon ile ilgili kararlaştırılan detayları da açıkladı. Buna göre;

- Fona her ay 18 lira devlet, 35 lira esnaf ödeyecek.

- Primden; 720 gün ödeyen 180 gün, 1080 gün ödeyen 300 gün yararlanacak.

- Fona iki devam edilmesi, bu süreçte primlerin de düzgün yatırılması gerekiyor.

- Esnafın fondaki paraya ihtiyacı olduğunda ödemeleri incelenecek

- Esnafa en az 711 TL, en çok ise 1422 lira ödenecek.

Konular:

Yorumlar