EKONOMİ

Başbakan Yıldırım'dan çiftçiye mazot müjdesi!

Başbakan Binali Yıldırım, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapılan "Milli Tarım Projesi" toplantısına katıldı. Yıldırım mazot konusunda çiftçiye destek vereceklerini söyledi ve ''deponun yarısı sizden yarısı bizden'' dedi.

Başbakan Yıldırım'dan çiftçiye mazot müjdesi!
Başbakan'ın konuşmasından satır başları 

"Aslında tarım sektöründe havza çalışmaları köklü değişikliği işaret ediyor. Biz diyoruz ki kafana göre değil havzana göre. Bir bölgede pamuk ekildiyse öbür bölgede buğday pirinç ekilecek. Bütün il ve ilçelerimizi kapsayan bir çalışma yapıldı. Bugün çiftçinin elinde bir rehber var. Nerelere hangi ürünlere ekersek oralardan destek alacağız.
İki önemli gider kalemi var. Maliyetleri iki önemli kalem olan gübre ve yakıtta azalmalara gideceğiz. Gübrede KDV'leri kaldırdık. Tarım Kooperatifleriyle ayrıca ucuzladı. Gübrede mesafe aldık.

İki seferde verilecek 

Parça pinçik vermek yerine yılda iki sefer; bir ekerken bir de biçerken, nisan-mayıs ve eylül-ekimde vererek bu işi sadeleştirelim. Yani aldığından da bir şey anlasın çiftçilerimiz. Bu karar önemli bir karar.Bir yıl içinde 14-15 milyar destek yapacağız. Bir yarısını nisan-mayıs diğer yarısını eylül ekimde vereceğiz. 

Mazotun yarısı sizden yarısı bizden

Biz AK Parti iktidarında geçtiğimiz 14 yılda, tarım sektörüne tam 90 milyar lira destek verdik. Helal-i hoş olsun. Tarım sektörü bunu hak ediyor. Mazot ve gübre desteğine ağırlık vereceğiz. Mazot için ''deponun yarısı sizden yarısı bizden'' diyoruz.
184 ovayı koruma altına aldık. Buraya ne fabrika ne de ev yapılamayacak."


 

Konular:

Yorumlar