EKONOMİ

Çevrecilikte dünya liderleri arasındayız

Türkiye’nin, emisyonda dünyayı en az kirleten ülkeler arasında yer aldığını belirten Enerji Bakanı Berat Albayrak, “Çayırhan için birçok değerde Avrupa’nın kriter kabul ettiği değerlerin neredeyse iki katından fazla daha kaliteli hava kriterleri koyduk” dedi. Albayrak, son 10 yılda 7 milyar tonu aşkın kömür rezervi bulduklarını da...

Çevrecilikte dünya liderleri arasındayız
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kömürle ilgili çalışmalarda çevre kriterlerine büyük önem verdiklerini belirterek, “Çayırhan sahası için birçok değerde Avrupa'nın, Batı'nın kriter kabul ettiği değerlerin neredeyse iki katından fazla daha kaliteli hava kriterleri koyduk. Şimdi soruyorum, kim daha çevreci? Türkiye, emisyon noktasında dünyayı en az kirleten ülkeler arasında" dedi. Albayrak, 1. Kömür Eylem Planı Çalıştayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, yerli kömür sektörünün Türkiye için istihdam, gelişme, strateji gibi alanlarda büyük önem ifade ettiğini ve AK Parti iktidarında tarihi bir büyüme ortaya koyduklarını anlattı.

Kömürden payı yüzde 16'ya çıktı 

Kömür karşıtı lobi faaliyeti yürütenlere seslenen Albayrak, dünyadaki kömür kullanımının yüzde 40'ın üzerinde olduğunu ifade etti. Kömürün geçen yıl sonu itibarıyla elektrikte yüzde 12 olan payının bu yılın 9 aylık döneminde yüzde 16'ya çıktığına dikkati çeken Albayrak, şöyle konuştu: “Biz bu oranı 12'den 16'ya çıkardık diye kıyamet kopuyor. Kimin ne dediği çok önemli değil. Birileri var kömür karşıtı lobicilik yapmaya çalışıyor, ama çok da önemli değil. Hele de dünyanın kömürü çok yoğun bir şekilde kullandığı atmosferde, çok da ne dediklerine bakmayacağız. Biz bu kaynakları sonuna kadar kullanacağız. Nasıl kullanacaksınız? diye sorarsanız her noktada en iyisini en doğrusunu yaparak kullanacağız. Burada Çayırhan'da çevre kriterlerine bakmalarını rica ediyorum. Bugün Avrupa'da 2024 ve sonrası için kriter alınan sınır değerler 1 normal metreküp hava için partikül maddede günlük 40 mikrogram, yıllık 50 mikrogram iken bizim Çayırhan'daki kriterlerimizde bu rakamlar günlük 23, yıllık ise 18,07 mikrogram olarak belirlendi."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul'da düzenlenen,1. Kömür  Eylem Planı Çalıştayı'na katılarak konuşma yaptı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul'da düzenlenen,1. Kömür Eylem Planı Çalıştayı'na katılarak konuşma yaptı.

Rezervler fazla

Bakan Albayrak ayrıca,yerli kaynaklar özelinde kömürde son 10 yıldaki aramalarda 7 milyar tondan daha fazla bir rezerv bulduklarını açıkladı. Birçok havzada büyük oranda kömür rezervi olduğu bilgisini paylaşan Albayrak, "Eski rezervlere oranla kalorifik değer daha yüksek yeni keşifler bunlar. Bu ekonomik açıdan çok önemli, verimliliği ve kaliteyi artıran bir unsur" şeklinde konuştu.

1 milyon metrelik sondaj

Enerji Bakanı Albayrak, sadece kömür alanında değil, diğer madenler açısından da yeni dönemde Maden Tetkik Arama'nın faal rol oynayacağını vurguladı. Bu alanın önemli kısmını kömürün oluşturacağını kaydeden Albayrak, "Diğer maden çeşitleri için de seferberlik başlattık. 2017 itibarıyla asgari hedefimiz 1 milyon metre derinde sondaj. Çünkü haritada henüz aramadığımız bölgeler var" dedi.

Enerji ithali sorun olmaktan çıkıyor

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız son 13 yılda Türkiye'nin ortalama yüzde 5, sanayi üretiminin ise yüzde 5,3 büyüdüğüne dikkati çekti. Altunyaldız, Türkiye'de toplam dış ticaret açığının yarıdan fazlasını enerji ithalatının teşkil ettiğini belirterek, “Bir paradigma değişikliği gerekiyor. Enerji Bakanlığımız bunu yapıyor: İthalat bağımlılığımızı düşürmek, kaynak arzını garanti altına almak, kaynak çeşitliliği yaratabilmek adına yerli ve yenilenebilir kaynaklara yönelmek, sektör aktörleriyle her fırsatta bir araya gelmek" dedi. Altunyaldız, Türkiye'nin yerli kömürdeki kurulu gücünün 10 bin megavat olduğunu, bu miktarın 30 bin megavatlara kadar çıkabileceğini de kaydetti.

Yerliye yönelin çağrısı

Yerli kömür kaynaklarının değerlendirilmesiyle ilgili süreçte akademisyenlere, finans sektörüne ve özel sektöre çağrıda bulunan Enerji Bakanı Albayrak, özel sektörün daha cesur büyümeye katkı yapmasını ve yatırımlarına devam etmesini istedi. Albayrak, “Türkiye için çok önemli bir istihdam aracı olan bu sektörü büyüteceğimize inancım tam" diye konuştu.

'Kimse kusura bakmasın'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Uluslararası Kömür Çalıştayı'nda konuştu. Konuşmasında yerli kömür konusundaki engellemelere ve eleştirilere değinen Albayrak, "Antikömürcüler var. Onlar çok da önemli değil. Belki birkaç cümle koyarız masanın üzerine isterseniz alın isterseniz almayın diyeceğiz. ABD yüzde 45, İngiltere yüzde 39 kullanıyor elektrik üretiminde. Kimse kusura bakmasın biz bu kaynağımızı kullanacağız" dedi.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Uluslararası Kömür Çalıştayı'nda konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul'da '1.Kömür Eylem Planı Çalıştayı'nın katıldı. Çalıştaya Bakan Albayrak'ın yanı sıra Kömür Üreticileri Derneği Başkanı Muzaffer Polat, TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, bakanlık bürokratları, sektör temsilcileri ve iş adamları katıldı.

"Yerli kömürde hedeflerimiz daha yukarıda"

Çalıştayın açılışında konuşan Berat Albayrak, Türkiye'nin yerli kömürden elektrik üretimi kapasitesinin potansiyeline inandıklarını söyledi. 2015 itibariyle kömürün elektrik üretim portföyündeki payının yüzde 12'lerden yüzde 16'ya çıkardıklarını belirten Bakan Albayrak, "Neredeyse 3'te 1 oranında artmış. Ancak yeterli değil. Hedeflerimiz daha yukarılarda. Yerli kömürde biz, hem ithalata hem istihdama hem de yerli kalkınmaya çok önemli bir katkı yapıyoruz, yapacağız" diye konuştu.

"Kimin ne dediği pek fazla önemli değil"

Albayrak, "Bugün 10 binlerde olan kurulu güç kapasitesi şu rezervlerle ki, yeni bulacaklarımızı bir kenara koyuyorum; önümüzdeki dönem çok daha güzel, verimli rezervleri sondajlarla keşfedeceğiz. Bu çerçevede bakıldığında kimin ne dediği pek fazla önemli değil" dedi.

"Türkiye'de yerli kömürü yüzde 12'lerden 16'lara çıkardık kıyamet kopuyor"

"Burada kömür sektörünün paydaşları olarak kömürün öneminin farkındayız" diyen Berat Albayrak şunları söyledi:

"Ancak bir de anti kömürcülük yapmaya çalışan, anti kömür lobiciliği yapmaya çalışan birileri var. Çok da önemli değil, çok da kafamıza takmayacağız. Hele hele dünyanın gelişmiş ülkeleri başta olmak üzere kömürden bu kadar faydalanıldığı, yararlanıldığı bir atmosferde onların çok dediklerine bakmayacağız. Avrupa'ya bakıldığında yüzde 84 kömürden üretiyor elektriğini. Amerika yüzde 45, İngiltere yüzde 39...Dünya ortalaması yüzde 40'ın üzerinde, ancak Türkiye'de yerli kömürü yüzde 12'lerden 16'lara çıkardık kıyamet kopuyor. Kimse kusura bakmasın, biz bu kaynağımızı sonuna kadar kullanacağız."

Konular: berat albayrak,

Yorumlar