EKONOMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan 200 iş adamıyla Belarus'a çıkarma yaptı

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko ile ortak açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik iş birliği vurgusu yaparak, "Buraya 200 iş adamıyla geldim" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 200 iş adamıyla  Belarus'a çıkarma yaptı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko ile bir araya geldi.Erdoğan, Lukaşenko ile yaptığı açıklamada, işbirliği vurgusu yaparak şu ifadeleri kullandı:

"Ekonomik alanda çok büyük işler yapabiliriz. 2013-2014 ve 2015'te ticari hacmimiz de mevcut. Bunu çok kısa zamanda 1 milyar dolar hacmine çıkarabiliriz. İki ülkenin 90 milyonluk nüfus hacmi için bu zor değil. Şuan itibari ile Türk girişimcilerin yatırımı 1 buçuk milyon dolar civarında. Bugün 200 civarında iş adamı ile buradayız. Siz de 300 girişimciden bahsediyorsunuz. Bu akşam birlikte, onlara vereceğimiz heyecan ve güç onların birlikte çok büyük işler yapacağını gösterecek. Getirdiğim arkadaşlar, Belarus'a gerçekten çok farklı bakıyorlar. Burdaki iş adamlarıyla beraber atacağı adımlar kazan-kazan esasına göre olacak"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak “TUR" ile saat 10.50'de Belarus'un başkenti Minsk'e geldi.

Tuz ve ekmek ikramı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Minsk Havalimanı'nda Belarus Başbakanı Andrey Kobyakov, Türkiye'nin Minsk Büyükelçisi Kezban Nilvana Darama ve diğer ilgililer karşıladı.Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a uçaktan inişlerinde, iki Belaruslu genç kız, milli kıyafetleriyle, Belarus ananesi olan tuz ve ekmek ikram etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, bir parça ekmeği tuza banarak yedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da Minsk'e geldi.

Konular:

Yorumlar