EKONOMİ

Darbe girişimi altını etkiledi

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından altın fiyatları rekor seviyeye ulaşırken, talepte de düğün sezonu olmasına karşın büyük düşüş yaşandı.

Darbe girişimi altını etkiledi
 Uluslararası gelişmeler ve Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından altın fiyatları rekor seviyeye ulaşırken, talepte de düğün sezonu olmasına karşın büyük düşüş yaşandı.
Derlenen verilere göre, 2015 sonunda Kapalıçarşı'da 99,70 lira olan gram altın, jeopolitik risklerin etkisiyle yıla hızlı bir başlangıç yaparak 6 Ocak'ta 105 liranın üzerine çıktı.

Dolar kurundaki sakin seyre karşın altının ons fiyatındaki yükseliş eğiliminin devam etmesi sonucu 4 Mart 2016'da uluslararası piyasada 119,92 lira ile önemli bir psikolojik sınıra yaklaşan gram altın, 16 Haziran'da, ABD Merkez Bankasının (Fed) kararları sonrasında yükselişe geçen ons fiyatı ve dolar kurundaki değerlenme ile 125,03 liraya ulaştı.

Brexit kararıyla 130 liraya yükselen gram altın, FETÖ darbe girişimi ve temmuz ayı enflasyon verisinin beklentileri aşmasının ardından TL üzerindeki baskının artmasıyla 132,69 lira ile tüm zamanların rekorunu kırdı

Konular: çeyrek altın fiyatı, altın, altın fiyatı, düğün,

Yorumlar