EKONOMİ

Devlet artık ticaret yapmayacak!

Esnaf "devlet ticaretten çekilsin" dedi Başbakan da yeşil ışığı yaktı. Düzenleme çıkarsa, belediyeler ekmek satmayacak, devlet kurumları düğün salonu işletmeyecek.

Devlet artık ticaret yapmayacak!
Başbakan Binali Yıldırım, pazartesi günü Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve beraberindeki heyeti, Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Başbakan Binali Yıldırım ile esnafların buluşmasında, esnafın “Devlet ticarette bize rakip olmasın” taleplerini değerlendiren ekonomi yönetimi, kamunun ticaretten çekilmesine yeşil ışık yaktı. Düzenleme çıkarsa, belediyeler ekmek satmayacak, devlet kurumları düğün salonu işletmeyecek.

Devlet çekilsin

Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un edindiği bilgiye göre, bakanlarla esnafın görüşmesinden önemli kararlar çıktığı öğrenildi. Kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimlerin ticaret yapmasının haksız rekabet olduğuna işaret eden TESK yönetimi, devletin ticari alanlardan çıkmasını istedi. 

Herkes kendi işini yapsın

“Liberal ekonomide, serbest piyasa koşullarında böyle kurumsal kimliklerle ticaret yapılması gerçek ticaret adamını engelliyor, herkes kendi işini yapsın” diyen esnafın bu talebi hükümet kanadınca olumlu karşılandı. Düzenlemenin hayata geçmesi halinde başta belediyelerin ekmek fabrikaları olmak üzere pek çok işletme kamunun elinden çıkmış olacak.


 

Konular: başbakan binali yıldırım, bendevi palandöken,

Yorumlar