EKONOMİ

Dört koldan saldırıyorlar! Fitch'den de 'zamansız' açıklama

Kredi notuna ilişkin açıklamayı 27 Ocak'ta yapacak olan Fitch'ten, döviz kurunun bir silah olarak kullanıldığı Türkiye'ye yönelik alelacele bir açıklama geldi. Fitch analisti McCormack, Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notuna ilişkin indirim riski gördüklerini söyledi.

Dört koldan saldırıyorlar! Fitch'den de 'zamansız' açıklama
Türkiye'nin bölgesinde ve küresel ölçekte kararlı ve tavizsiz yürüttüğü politikalardan rahatsız olan Batı'nın finansal saldırılarla ekonomimize zarar verme çabaları sürüyor. 

Küresel gelişmelerin yanında, iç politikada anayasa görüşmelerine bağlı gerginliklerin etkisiyle tarihi rekorlar kıran dolar ve euro güne hareketli başlarken, Merkez Bankası'nın bir hafta vadeli repo ihalesi açmaması dolardaki ve Euro'daki tansiyonu düşürmüştü.

Merkez Bankası'nın bu kararından sonra Cumhurbaşkanlığı Küllliyesi'nde 34. Muhtarlar Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın döviz kuru açıklamalarıyla da inişini hızlandırmıştı.

Zamansız açıklama

Doların ateşini düşüren bu iki açıklama sonrası Fitch'ten 'zamansız' Türkiye açıklaması geldi. Türkiye'nin kredi notuna ilişkin açıklamayı 27 Ocak'ta yapacak olan Uluslaraarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Londra'da yapılan bir toplantıda Türkiye açıklaması yaptı.


Fitch küresel ülke notu müdürü James McCormack Londra'daki bir konferansta yaptığı konuşmada, ''Kamu finansmanı ise halen güçlü" olduğunu inkar edemeyerek Fitch'in Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notuna ilişkin olarak not indirimi riski gördüklerini söyledi. McCormack, Türkiye'de bir ekiplerinin bulunduğunu kaydederken, negatif görünümün Türkiye'deki risklerin arttığını işaret ettiğini söyledi.

Konular: çaba, Fitch, türkiye, analiz,

Yorumlar