EKONOMİ

Dünya Bankası direktöründen Türkiye'ye övgü dolu sözler

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt, 'Türkiye yoksul sayısını azalttı ve gelir seviyelerini arttırdı. Bu önemli bir başarıdır' dedi.

Dünya Bankası direktöründen Türkiye'ye övgü dolu sözler
İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından Dünya Bankası işbirliğiyle bu yıl 3'üncüsü düzenlenen 'İzmir Yabancı Sermayeli Firmalar Buluşması' etkinliğine katılan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt, 'Türkiye ve Yabancı Sermaye' konulu bir konuşma yaptı.

Zutt, "Türkiye'de yoksul sayısı yarı yarıya düştü. Türkiye'den daha hızlı büyüyen ülkelerde bile yoksul sayısında azalma yok. Türkiye'nin yoksul sayısını azaltırken, gelir seviyelerini arttırırken uyguladığı model çok önemli. Son yıllarda ülkeye giren Suriyeli mülteci sayısı yaklaşık 3 milyon. Bu insanlar da ekonomiye entegre ediliyor" dedi.
 
Dünya genelinde düşüş var
 
Türkiye'de işsizlik oranının istenilen seviyelerde olduğunu belirten Zutt, "Ülkedeki insanların çoğunluğu ekonominin içinde bulunuyor ve bu Türkiye'nin ekonomisini büyütüyor. Diğer ülkelerde çalışan insan sayısı, çalışmayan insan sayısından çok daha az. Finansal sistemde, çalışanların kalitesi de çok önemli. Dünya genelinde verimlilikte büyük bir düşüş var. Son 15 yılın başarısına bakarsanız Avrupa'da başarılı olan çok sayıda Türk şirketi var" diye konuştu.
 
Son 15 yılda makroekonomik istikrar iyi durumda 
 
Türkiye'nin Güneydoğu Bölgesi'ndeki terör ve Suriye'deki iç savaşın sirayet etme riskine rağmen iç karışıklıktan kaçınabildiğini söyleyen Zutt, "Ülkede güvenliğin sağlanmasının yanı sıra üretimde verimliliğin artırılması gerek. İnovasyon üzerine çalışmak gerek. Türkiye'de son 15 yıldır makro ekonomik istikrar iyi durumda. Türkiye'nin bu konuda hassas noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Enflasyon yüzde 8 civarında oldu. Yüksek bir enflasyon ama kontrol altında bir enflasyon." dedi.

Konular: başarı, Johannes Zutt, yarı yarıya, izka,

Yorumlar