EKONOMİ

Emekliye yeni yıl müjdesi

Hükümet, 30 yıldan fazla çalışan yaklaşık 80 bin emeklinin ikramiye farkının ödenmesine ilişkin düzenleme için düğmeye bastı. Bu düzenlemeye göre 80 bin emekliye, toplamda 3 milyar lira ödenecek.

Emekliye yeni yıl müjdesi
Memur emeklileri için hükümetten güzel haber geldi. Buna göre yeni yıl öncesi acil yasalaştırılacaklar listesine alınan bir uygulama var. Torba yasa tasarısının içinde alınan düzenlemeye göre 80 bin emekliye toplam olarak 3 milyar lira ek ikramiye geliyor. Emekli ikramiyesi düzenlemesinin 2017 bütçesinin hemen ardından yasalaştırılacaklar listesine alındığı öğrenildi.

Emekli ikramiyesi kimlere geliyor?  

Peki uygulamadan hangi emekliler faydalanabilecek. Düzenlemeye göre 7 Ocak 2015 tarihinden evvel emekli olan ve 30 yılın üzerinde çalışarak ikramiyesini de 30 yıl üzerinden alan memur emekliler ikramiyeden faydalanacak. Emekli ikramiyelerinin ne kadar olacağı, memurun derecesi ve kademesine, ne zaman emekliliği hak ettiğine göre ve makam ya da mevki tazminati olup olmamasına göre farklılık gösterecek.
Emekli ikramiyesi kişi başı 500 TL ile 10 bin Lira arasında değişecek.

Faiz  ödenecek mi ?

Anayasa Mahkemesi, 2015'te alınan bir kararla memurların emekli ikramiyelerinde 30 yıl çalışma üst sınırını kaldırılması kararını almıştı. Bu7 Ocak 2015'te önce emekli olup da 30 yıldan çok çalışmasına rağmen emekli ikramiyesini 30 yıl üzerinden alanlar SGK'ya dava açmışlardı. Yeni düzenleme ile bu mağduriyetin de düzeltilmesi öngörülüyor.
Tüm ödemeler emeklilik ikramiyesinin ödendiği yılalr üzerinden hesaplanacka ve faiz ödemesi yapılmayacak. Emeklilere fark ödenmesi için başvuruya gerek olmayacak. Emekli aylığı almaya devam edenlerin hesaplarına yatırılacak. Eğer hayatta değilse, geride kalan hak sahiplerine fark ödemesi yapılacak.

 

Konular: emekli,

Yorumlar