Enflasyon ve faiz oranları kalıcı olarak düşecek

Başkan Erdoğan'ın, "Tek haneli rakamlara inmiş enflasyon ve faiz oranlarını kalıcı hale getireceğiz" sözlerinin ardından, gıda enflasyonuna karşı 10 aşamalı plan devreye giriyor.

Ekonomi 17.08.2019, 07:46 17.08.2019, 07:46
Enflasyon ve faiz oranları kalıcı olarak düşecek

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Tek haneli rakamlara inmiş enflasyon ve faiz oranlarını kalıcı hale getireceğiz" sözleriyle ortaya koyduğu hedef için son viraja girildi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak başkanlığında geçen hafta gerçekleştirilen Gıda Komitesi toplantısında da enflasyonu tetikleyen gıda fiyatlarında kalıcı düşüş sağlayacak, üretimde maliyetleri düşürecek yapısal çözüm adımları, stratejiler kapsamlı şekilde ele alındı.

Gıda enflasyonuna karşı 10 aşamalı plan kapsamında dönemsel fiyat dalgalanmaları asgariye indirilecek, Ürün Gözetim Mekanizması yaşama geçirilecek.

Ürün bazında planlama

Lojistik ve depolama alanlarında gerekli düzenlemeler yapılacak. Tarımda bölge ve ürün bazında bir planlamanın kurumsal altyapısı hayata geçirilecek. Aracılık ve lojistik maliyetlerini azaltmak için tarımsal üretimde örgütlü yapı güçlendirilecek. Dönemsel fiyat dalgalanmaları asgariye indirilmesini sağlayacak soğuk depo zincirleri desteklenecek.

Taşıma araçları modernizasyonu ve dönüşümü teşvik edilecek. Rekabete açık ürün piyasası oluşturulmasına yönelik bitkisel ve hayvansal ürün ihtisas borsaları tesis edilecek. Tarım ürünlerinde arz ve rekolte tahminlerinin sağlıklı yapılabilmesine imkân veren bir erken uyarı sistemi kurulacak. Ürün Gözetim Mekanizması hayata geçirilecek. Üretici birliklerinin ticari faaliyette bulunabilmelerinin kolaylaştırılması için düzenlemeler yapılacak. Tarımda e-ticaret etkinleştirilecek.

İşte 10 aşamalı eylem planı

* Ürün bazında planlama yapılacak.
* Dağıtım maliyetleri düşürülecek.
* Fiyat dalgalanmaları azaltılacak.
* Taşıma araçlarının dönüşümü teşvik edilecek.
* Bitkisel ihtisas borsaları kurulacak.
* Fiyat dalgalanmalarının takibi için Ürün Gözetim Mekanizması hayata geçirilecek.
* Örtü altı üretim ile modern sulama desteklenecek.
* Arz zincirinde kayıplar azaltılacak.
* Yeni üretim modelleri uygulanacak.
* Üretici birliklerine koruma sağlanacak.

Yorumlar (3)
Zafer 10 ay önce
Bu eylem planının hiç bir faydası ve fiyatlar üzerinde bir etkisi olmaz yapılması gereken tek şey bu ahlaksızca fırsatcılık düskünlerini engelemek ortadan kaldırmak gerekir.
Ali 10 ay önce
Üretime değil de sıcak paraya ve tamamen hizmet sektörüne dayalı ekonomiden Bi cacık olmaz. Olmadık zamanda her türlü operasyon çekilerek patlatılır...
Ece 10 ay önce
Ders kitaplarındaki maddelere benziyor etrafında dönüp merkeze inenememek gibi uygulamada ne kadar başarılı olur tartışılır çünkü çiftçinin,köylünün eli boş kalmamalı en çok kazancı onlar elde edip üretim arttırılmalı
19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 02 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:38
Yatsı 22:25
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P