EKONOMİ

Ev alacak, satacaklara FETÖ uyarısı!

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki FETÖ üyesi askerin darbe girişimi sonrası, alınan sıkı tedbirlere bir yenisi de ev sahipleri tarafından eklendi.

Ev alacak, satacaklara FETÖ uyarısı!
15 Temmuz gecesi Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki bir grup Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi askerin darbe girişimi sonrası, ülkede Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edildi ve titizlikle yürütülen çalışmalar başlatıldı.

Gizlilik ve anneden, babadan, kardeşten dahi kendini saklamanın esas olduğu bu örgüte mensup üyeler ise, yaşamın her alanına nüfuz etti.

15 Temmuz’a kadar gerçek kimliğini ve kendini bir şekilde saklayarak hayatını devam ettiren örgüt üyeleri için ise, 15 Temmuz’dan sonra alınan tedbir ve uygulanan yaptırımlar ile her şey daha zorlaştı.

EV SAHİPLERİ ARTIK DAHA TEMKİNLİ

Bu tedbirlere bir yenisi de evini satmak ya da kiralamak isteyen ama 15 Temmuz sonrası tedirgin olan ev sahiplerinden geldi. Kimliklerini saklayarak ev kiralayabilen ya da satın alabilen, eve girdikten sonra çok daha kolay örgütlenebilen bu paralel yapının üyeleri için ne gibi önlemler alınıyor?

İstanbul nüfusunun çoğunluğunu bekar ve öğrenciler oluştururken, 15 Temmuz sonrası yaşanan süreçte bekar ve öğrenciye ev kiralama oranı düştü mü?

Kiralama öncesi kişi/kişiler hakkında herhangi bir örgütle bağlantısı olup olmadığı konusunda araştırma yapılıyor mu, adli sicil kaydı vb. evraklar isteniyor mu?

Merak edilen tüm bu soruları ve diğer önemli noktaları İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşağı ile konuştuk.

BİLGİLER 'EMLAKÇI İSTİHBARATI'NDAN GEÇİYOR

Nizamettin Aşağı, darbe girişimi sonrası süreçte çok daha fazla hassasiyet oluştuğunu ve aynı titizlikle çalıştıklarının altını çizerek, ev kiralamak isteyen kişilerin kimlik ve kişisel bilgilerinin hepsinin dosyalanıp ev sahiplerine verildiğini söyledi.

Aşağı sözlerine şöyle devam etti:

"15 Temmuz ile ilgili bu tarz kiralama olaylarında özellikle, ev sahibine bilgi vermek üzere kiralamak isteyen kişi hakkında istihbarat topluyoruz. Kimlik bilgisi, kişi bilgisi her şey zaten dosyalanıyor. En son ikamet ettiği, eski mal sahibi bilgisi dahi talep ediliyor. 15 Temmuz sonrası artık her şey daha dikkatli yapılıyor ve ev sahipleri daha titiz davranıyor. 

Bekar ya da öğrencilerden geliyor asıl talep. Evet yine kiralanıyor ama, artık çok kapsamlı incelemeler yapıldıktan sonra. Evini ‘Ne çıkacağı belli değil’ düşüncesiyle hiç öğrenci ya da bekara kiralamayan da var ama tabi."

'ACİL SATILIKLAR'DA CEMAAT ARAŞTIRMASI

Aşağı özellikle mülkünü satılığa çıkaran kişilerde cemaat bağlantısının olup olmadığının araştırıldığını ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

"Satılık taleplerinde satan kişi araştırılıyor. Herhangi bir cemaat bağlantısı var mı yok mu diye, evini ya da mülkünü satmak isteyen özellikle büyük firmalara, kesin bir kanaat getirmeden, araştırma yapmadan işlem yapmıyoruz.

15 Temmuz sonrası daha dikkat ediyoruz ve titiziz bu konuda, kiralık dairelere gelen taleplerde özellikle. Acil satılık olan mülkler, değerinin altında satışa çıkarılanlar dikkat çekiyor burada da gerekli araştırmaları yapıyoruz."

sadecehaber

Konular: ev, fetö, satılık, kiralık,

Yorumlar