Evde bakım maaşı alanlar Kurban bayramı ikramiyesi alacak mı?

Evde Bakım maaşı alanlar Kurban bayramı ikramiyesi alacak mı sorusu insanlar tarafından merak ediliyor. Evde Bakım maaşı alanlar Kurban bayramı ikramiyesi alacak mı sorusunun yanıtını haberimizde bulabilirsiniz.

Ekonomi 06.08.2018, 07:26 06.08.2018, 07:27
Evde bakım maaşı alanlar Kurban bayramı ikramiyesi alacak mı?

Evinde engelli, yaşlı ve hasta bakanlara her ay devlet tarafından düzenli bir şekilde maaş ödenmektedir. Bakım parası alan vatandaşlar emeklilere yatırılan ikramiyelerden kendilerinin yararlanıp yararlanmayacağını merak ediyor. Kurban Bayramı'na az bir zaman kala birçok kişi bu soruyla ilgili internette araştırma yapıyor. Evde bakım parası alanlar Kurban bayramı ikramiyesi alacak mı sorusuna yanıt arıyor. Detayları haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Evde bakım maaşı alanlar Kurban Bayramı ikramiyesi alacak mı?

Emeklilere verilen 1000 TL ikramiyenin bakım parası alanlara verilip verilmeyeceği gündemde yer alıyor. Bakım maaşı alanlar bu soruya yanıt bekliyor. Peki Evde bakım maaşı alanlar Kurban bayramı ikramiyesi alacak mı? Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi. Büyük ihtimalle bakım maaşı alanlar Kurban Bayramı'nda herhangi bir ödeme almayacak.

Evde bakım aylığı nasıl alınır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın takibinde olan evde bakım parasına gerekli olan şartları taşıyan herkes başvurabiliyor. Gerekli şartları sağlayan ve engellisine bakan kişiye 2018 yılı için aylık 1085.5 TL ödeme yapılıyor. Evde bakım parasının alınabilmesi için engellinin bulunduğu hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden düşük olması gerekmektedir.

Evde bakım aylığı takibi

Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nden aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiyorlar. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen evde bakım aylığı bağlanıyor. Peki evde bakım aylığının takibi nasıl yapılıyor?

Evde bakım aylığı nedir?

Bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere verilen hasta bakım parası ne kadar? Tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir.

Evde bakım maaşı ne kadar?

Ağır engelliler için alınan evde bakım maaşında ise kişi başı 2018 yılı gelir oranı 967.27 TL'dir. 2018 yılında 2022 sayılı yasada engelli zamlı maaşları şöyle oldu; raporu yüzde 40-69 arası olanlar bin 247 TL alacak. Raporu yüzde 70'den yukarı olanlar bin 845 TL alacak. 2018 yılı evde bakım zamlı maaşları 2018 Ocak-Temmuz arası bin 68 TL, 2018 Ağustos-Aralık arası bin 105 TL

Yorumlar (0)
20°
kapalı
Namaz Vakti 06 Haziran 2020
İmsak 03:28
Güneş 05:26
Öğle 13:08
İkindi 17:07
Akşam 20:40
Yatsı 22:28
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P