EKONOMİ

Hükümetten dolardaki yükselişe karşı iki önlem

Başbakan Binali Yıldırım İstanbul Sağlık Fuarı Kapanış Programı'nda konuşurken ekonomide yaşanan dalgalanmadan dolayı alınan önlemleri anlattı.

Hükümetten dolardaki yükselişe karşı iki önlem
Başbakan Binali Yıldırım İstanbul Sağlık Fuarı Kapanış Programı'nda konuştu. Yıldırım Avrupa Parlamentosu kararının hiç bir geçerliği olmadığını söylerken son günlerde yaşanan ekonomik dalgalanma ve dolardaki yükseliş için ekonomide iki tane önlem aldıklarını açıkladı. Yıldırım devletin yaptığı sözleşmelerin dolar cinsinde olanları Türk parasına çevrileceğini ayrıca Türkiye'de yapılacak sözleşmeleri Türk lirası üzerinden yapılacağını söyledi.

Ekonomideki dalgalanma 

Ekonomimizle ilgili de bazı spekülasyonlara şahit oluyoruz. Türkiye ekonomisi 14 yıl içinde bugünkü dalgalanmaya benzeyen en az 5 dönem atlattı. Türk ekonomisi bu şokların hepsini büyük bir başarı ile atlatmasın bildi. O bakımdan bugünlerde yaşadığımız olay, Amerikan seçimlerinden sonra tüm dünyada para birimleri değer kaybetti. Bunun kaynağı Trump'ın uygulayacağı politikalardır. Çünkü Trump kendi ülkemle ilgileneceğim diyor. Yani gerekirse faizi de yükselteceğim diyor. Bu yüzden bir dalgalanma yaşıyoruz. Bunu sadece türkiye'ye mahsus bir durum olarak görmek hatadır. Temeli sağlam bir ekonomiye sahip olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Piyasaların, iş adamlarımızın tedirginliklerini gidermek bizim görevimiz.

İki tane önemli önlem  

Tedbirlerimizin iki boyutu var. Parasal politikalarda merkez bankası gerekli çalışmaları yapıyor. Hükümet olarak bizde dövize olan ihtiyaçta sıkıntı olmaması için devletin yaptığı sözleşmelerin dolar cinsinde olanları Türk parasına çeviriyoruz. İhracatçılarımız, önce merkez bankasından döviz satın alıyor işlerini bitirince de borcunu geri ödüyor. Bu borçlar geri ödenirken döviz yerine Türk lirası ödeyecek. Ayrıca bundan sonra da Türkiye'de yapılacak sözleşmeleri Türk lirası üzerinden yapılması kararı aldık. Böylece kısa ve orta vadede 10 milyon dolarlık kaynağı piyasaya vermiş oluyoruz.  15 Temmuz'da yapamadıklarını ekonomi üzerinden yapmaya çalışıyorlar yine dersinizi alacaksınız. 

Konular:

Yorumlar