EKONOMİ

İngiliz ekonomi kuruluşundan Türkiye yorumu

İngiliz Oxford Economics, Türkiye'nin defalarca saldırıya uğramasına rağmen sarsılmayan ekonomisi hakkında yayınladığı değerlendirme notunda, 2017'de olası kriz ve ekonomik reformlara ilişkin öngörülerini beyan etti.

İngiliz ekonomi kuruluşundan Türkiye yorumu
Türkiye'nin onlarca saldırı ve kirli plana rağmen istikrarlı bir şekilde birçok alandaki gücünü arttırması, dünyanın da ilgisini çekmeye devam ediyor.

Oxford Economics ekonomisti Nafez Zouk tarafından hazırlanan ve yatırımcılarla paylaşılan bilgi notunda Türkiye’nin 2017 yılı görünümüne ilişkin, “Türkiye’den henüz çıkış zamanı değil. 10 yıllık tahvillerin getirisi son altı yılın en yüksek seviyesinde. Türkiye ekonomisinin daha birçok ay oynaklığa karşı koyacak yeterli tamponları mevcut.” ifadelerini kullandı.

Kriz korkuları abartılı

Zouk, Oxford Economics’in hesaplarına göre Türkiye’deki yatırımcıların önümüzdeki 12 aylık dönem içerisinde yaklaşık yüzde 9,5 oranında getiri elde edebileceğini belirterek, para biriminde ya da ödemeler dengesinde 2017 yılında bir kriz oluşabileceğine dair korkuların abartılı bulduğunu söyledi.

Başkanlık sistemine geçilecek

Önümüzdeki döneme dair politik gelişmelerin ekonomik gelişmelerle yakında ilgili olacağının belirtildiği bilgi notunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın anayasa düzenlemeleri ve referandum sonucunda başkanlık sistemine geçişi
sağlamasının "yüzde 70 olasılık" olarak görüldüğü belirtildi.

Reform 

Bilgi notunda, “Bu zaferin ardından, ekonomik reform ajandası hızlanacaktır.” ifadesine yer verildi.

Konular: Reform, öngörü, ekonomik, 12 aylık,

Yorumlar