EKONOMİ

ITFC'den Türkiye’ye 1 milyar dolarlık finansman

Uluslararası İslami Ticaret Finansman Kurumu'nun (ITFC)’nin yeni CEO’su Hani Salem Sonbol, “Türkiye’ye 1 milyar dolarlık finansman sağlayacağız” açıklamasında bulundu.

ITFC'den Türkiye’ye 1 milyar dolarlık finansman
İslami Kalkınma Bankası'nın (IDB) üyesi olan Uluslararası İslami Ticaret Finansman Kurumu'nun (ITFC) yeni CEO'su Hani Salem Sonbol Sabah Gazetesi'nden Dilek Güngör'e konuştu. Sonbol, son iki yılda ağırlıklı KOBİ'ler olmak üzere Türkiye'ye 1.8 milyar dolar ticaret finansmanı yapan ITFC'nin yeni hedeflerini anlattı.

İşte Sonbol'un Güngör'e anlattıkları...

Türkiye'ye bugüne kadar ne kadarlık kaynak sağladınız?

Türkiye, kurulduğundan bu yana İslam Kalkınma Bankası'nın ticari finansman programlarının en önemli müşterileri arasında yer alıyor.  ITFC'nin kurulmasından sonra Türkiye'ye sağlanan ticari finansman daha da arttı. Kuruluşundan bu yana ülke için 3 milyar 408 milyon dolar tutarında 72 finansman işlemi onayladı.

Türkiye'ye yeni 1 milyar dolarlık minasman

Önümüzdeki dönem için hedefiniz nedir?
Önümüzdeki dönemde 1 milyar dolarlık bir ticaret finansmanı sağlamayı hedefliyoruz.

Türkiye'de sizin için stratejik alanlar hangileri?
Özellikle ihracat finansmanı gereksinimleri için KOBİ'leri desteklemek ITFC'nin stratejik dayanak noktalarından biri. Bu bağlamda, ITFC'nin Türk Eximbank ile olan ortaklığı burada zikredilmeye değer. 

Türkiye'nin dış ticaretinin finanse edilmesi ve desteklenmesi noktasında özel çözümler üretiyor musunuz?
Büyük şirketler, özellikle ithalat veya ihracat öncesi finansman ihtiyaçları için finansman hatlarından yararlanıyorlar.
Gerçek ticari faaliyetlerle uğraşmak İslami finansın temel taşlarından biri.

KOSGEB stratejik ortak 

KOSGEB ile imzaladığınız mutabakat zaptı ne içeriyor?

KOSGEB, Türkiye'deki stratejik ortaklıklarımızdan biri. Türkiye'deki KOBİ'lere İslami ticaret finansmanı çözümleri sunma imkânlarını ele alan mutabakat zaptı, Türkiye'deki KOBİ'ler için kapasite geliştirme aktiviteleri düzenlemek üzere ortak programlar geliştirmeyi, KOSGEB'in bilgi birikimini diğer İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkeleriyle paylaşmak üzere Reverse Linkage programları gerçekleştirmeyi kapsıyor.

Konular:

Yorumlar