EKONOMİ

Kanal İstanbul fiyatları katladı

İstanbul’a ikinci bir boğaz olarak tanımlanan Kanal İstanbul’un nereden geçeceği ve projenin ne zaman başlayacağı belirsizliğini koruyor.

Kanal İstanbul fiyatları katladı

İstanbul’a ikinci bir boğaz olarak tanımlanan Kanal İstanbul’un nereden geçeceği ve projenin ne zaman başlayacağı belirsizliğini koruyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Yapılacak” denilen projeyle ilgili Çevre ve Şehirlik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ser verilip sır verilmiyor. Milliyet'in haberine göre; kanalın ilk olarak Kınalı-Karacaköy güzergahından geçeceği iddia edilmiş, yatırımcılar bu güzergahtaki Çanta, Çeltik, Büyükçavuşlu, Danamandıra, Karamandere ve Ormanlı köylerinden arazi almaya başlamıştı. Ancak zamanla projenin güzergahı ile ilgili dedikodular değişti. Çılgın projenin Büyükçekmece gölünden başlayarak Bahşayiş deresi üzerinden ilerleyeceği, kuzeydoğuya dönüp Boyalık köyünden Karadeniz’e ulaşacağı söylentileri ortaya atılmış, yatırımcılar da bu güzergaha yönelmişti.

FİYATLAR 2 YILDA KATLANDI

Son bir yıldır ortaya atılan yeni güzergah hattı ise Küçükçekmece gölü ile Karadeniz’e kıyısı olan Yeniköy bölgesi. Kanal projesinin dedikodusu bile Kanarya mahallesi, Altınşehir, Şahintepe, Sazlıdere, Çilingir mahallesi, Dursunköy güzergahındaki arsa ve ev fiyatlarını son 2 yıllık dönemde katlamış durumda. Küçükçekmece-Yeniköy güzergahının 28 kilometrelik bir mesafe olduğunu vurgulayan yatırım uzmanları, buranın maliyeti en düşük hat olduğunu, Sazlıdere vadisinin proje için biçilmiş kaftan özelliğini taşıdığını dile getiriyorlar. Kanal İstanbul projesinin bu güzergahta yapılması durumunda adeta piyango vuracak yerlerin başında ise gecekondu mahalleleri geliyor.

"FİYATLAR YÜZDE BİN DEĞERLENİR"

Şahintepe mahallesinde hizmet veren Grup emlak Şirketi’nin sahibi Tahsin Ergül, şu bilgileri verdi: “İmar izni olmayan bir bölge olması açısından sıkıntılar yaşıyoruz. Burası gecekondu bölgesi ve olası bir depremde büyük yıkım yaşanabilir. Kanal projesi hayata geçerse arsa fiyatlarının yüzde bin oranında değerleneceğini düşünüyoruz. Ancak şu an piyasada yaprak kımıldamıyor. Büyük bir durgunluk dönemine girdik. 2 katlı ev fiyatları 200-250 bin lira arasında değişiyor. Kanal güzergahı bizim mahalleden geçerse, muhtemelen birçok ev ve arazi istimlak edilebilir. Bir yandan da bölgenin çehresi değişir. Mahalledeki arsa metrekare fiyatları 600-700 lira arasında değişiyor.”

‘3-4 YIL ÖNCE 20 LİRAYDI’

Dursunköy Muhtarı Güngör Özer, “3-4 yıl önce metrekare fiyatı 20 lira olan yerler şu an 500 liraya bile alıcı bulabiliyor. Kanal proje onaylanırsa köyümüzün taşınması söz konusu olabilir. Böyle bir durum 130 haneli köy için hayal kırıklığı yaratır. Tarım ve hayvancılık yaparak geçiniyoruz. Arazilerin büyük kısmı satıldı. Çılgın proje yapılmadan arsa fiyatlarını katladı” dedi.

"ARAPLAR ÇOK YER ALDI"

Arnuvutköy’e bağlı Çilingir mahallesi de ‘çılgın proje’yi bekliyor. Coşkun Emlak’tan Murat Çoşkun, şu bilgileri verdi: “Riskli bölge diye tanımladığımız vadiye sıfır arsaların metrekare fiyatı 250 lira. Kanalı gören tepelerde ise metrekare fiyatı 400 lirayı geçiyor. İç kesimlerde kalan alanlar da ise fiyatlar ortalama 300 lira. ‘Çılgın proje’yi duyan birçok yatırımcı boş arazileri satın aldı. Araplar da çok yer aldı. Zaten bizim buralarda tek tapu kalmadı. Yatırım yapmak isteyenler ortaklı tapu almak zorunda kalıyor. Bazı işadamlarının da yatırım yaptıklarını duyuyoruz. 250 haneli mahallemizde evini satan yok. Herkes kanal projesinin fiyatları uçuracağını düşüp malını elinde tutuyor.”

"EN ÇOK ESKİ EVLERİN FİYATLARI ARTTI"

Küçükçekmece’nin Kanarya mahallesi, Kanal İstanbul projesinden en çok prim yapacak yerler arasında geliyor. Küçükçekmece gölüne kıyısı bulunan Kanarya mahallesinde emlakçılık yapan Yıldız Süsler, arsa ve konut fiyatlarının her yıl arttığını belirterek, “2 yıllık sürede 200 bin liralık ev fiyatları 350 bin liraya çıktı. Arsaların metrekare fiyatları 3 bin liradan 6 bin liraya fırlamış durumda. Vatandaş, kanal yapılacak umuduyla evini satmak istemiyor. Kanal yapılması durumunda bölgedeki arsa ve emlak fiyatlarının misliyle katlanacağı düşüncesi hakim. 2 artı 1 dairelerin ortalama kirası 800 lira. Çılgın Proje söylentiler en çok da eski evlerin fiyatlarını artırdı” dedi.

"YÜZDE 200 ARTIŞ VAR"

Arnavutköy Ati Group Emlak’tan Ferhat Buran: “Kuzey Marmara otoyolunun bölgeden geçmesi ve üçüncü havaalanının inşa edilecek olması, Arnavutköy’deki arazi taleplerini zaten artırmıştı. Kanal İstanbul projesinin de Sazlıdere ve Dursunköy’den sonra Yeniköy’den Karadeniz’e bağlanması halinde Arnavutköy ve çevresinin ihya olması muhtemel. Arnavutköy’ün arazilerinin büyük çoğunluğu üçüncü derece (riski az) deprem bölgesinde yer alıyor. 506 kilometrekarelik yüzölçümüyle İstanbul’un dördüncü büyük ilçesi konumuna gelen Arnavutköy’de hem yeni havalimanı hem de kanal heyecanı yaşanıyor. 3 yıl öncesine göre emlak fiyatlarında yüzde 200’lük artış var.”

Konular: yeniköy, kuçükçekmece, kanal istanbul, haber,

Yorumlar