EKONOMİ

Kız öğrencilerin umudu oldular

Türkiye'nin bir ucundan diğer ucuna hayat taşıyan aydın öğretmenlerden anlamlı bir atılım. Köy köy dolaşarak kız öğrencilerini yeniden eğitim öğretime kazandırdılar

Kız öğrencilerin umudu oldular
Batman’ın Gercüş ilçesine atanan 13 kahraman öğretmen köy köy dolaşarak kız çocuklarını eğitim öğretim hayatlarına devam etmeleri için çabaladılar.

Bu öğretmenler Rize, Samsun, İstanbul ve Kütahya gibi ülkenin diğer ucundaki şehirlerden 3 yıl önce köylere atanarak kız öğrencilere umut oldular.

Okuldaki görevlerinden arta kalan zamanlarında, Kayapınar beldesine bağlı Doruk, Gökçe, Tepecik, Ardıçlı, Yayladüzü, Eymir, Bağlıca, Taşçı ve Yenice köylerini ziyaret eden öğretmenler, eğitimin temel bir hak olduğu, kız çocuklarının da erkekler kadar hayatlarını kazanmaları gerektiği yönünde aileler ile görüşmeler yaptı.

İkna çabalarının sonuç vermesiyle her biri ayrı bir hikayenin kahramanı olan öğretmenler, okuldaki kız öğrenci sayısını 3 yılda 35'ten 80'e ulaştırdı.

Yürütülen çalışmalarla kız öğrencilerin sayısının okuldaki erkek öğrenciler ile aynı düzeye gelmesi sağlanırken, yeniden okullu olan kızlar, geleceğe dair hedeflerini belirlemeye başladı.
 
 
 

Konular: köy, kız, öğretmen, eğitim,

Yorumlar