EKONOMİ

KPSS'de apartman sorusu sosyal medyaya damgasını vurdu!

Bugün gerçekleştirilen KPSS'de dikkat çeken konulardan iki soru oldu. 15 Temmuz gecesi kahramanı Ömer Halisdemir ile ilgili bir soru oldukça dikkat çekti. Diğer soru ise sınava girenlerin oldukça zorlandığı apartman sorusuydu.

KPSS'de apartman sorusu sosyal medyaya damgasını vurdu!

KPSS soru yorumları, kritik sınavın bitmesinin hemen ardından adaylar tarafından merak konusu oldu. Milyonlarca KPSS adayı bugün gerçekleştirilen sınavla memur olma hayaline bir adım daha yaklaştı. Sınava giren adayların sınavdan sonra dikkat çektiği konulardan biride çıkan 2 sınav sorusuydu. 15 Temmuz gecesi kahramanı Ömer Halisdemir ile ilgili bir soru oldukça dikkat çekti. Diğer soru ise sınava girenlerin oldukça zorlandığı apartman sorusuydu.

Bugün gerçekleştirilen KPSS ortaöğretim sınavı için heyecanlı bekleyiş sona erdi. Sıanvdan sonra adayların dikkatini çeken 2 soru gündeme bomba gibi düştü. Sosyal medyada oldukça yorum yapılan 2 sorudan biri 15 Temmuz gecesi kahramanı Ömer Halisdemir ile ilgili olan soruydu. Diğeri ise adayları oldukça zor durumda bırakan 'apartman' sorusu oldu.

Ömer Halisdemir sorusu

Adaylara, "Hangi üniversitenin adının Ömer Halisdemir olarak değiştirildiği" sorusu yöneltildi. Doğru cevap Niğde Üniversitesi.

İşte çok konuşulan apartman sorusu

Üç katlı bir apartmanın her katında ikişer daire bulunmaktadır. Avcı, Bakır, Cevizci, Duman, Ekici ve Fırtına ailelerinin oturduğu dairelere ilişkin kimi bilgiler şu şekildedir:

-Her dairede yalnızca bir aile oturmaktadır.
-Avcı ailesi en üst kat olan üçüncü katta oturmaktadır.
-Cevizci ailesi, Ekici ailesinin üstündeki katlardan birinde oturmaktadır.
-Fırtına ailesi, Cevizci ailesinin üstündeki katlardan birinde oturmaktadır.

1. Soru: Buna göre Bakır ailesi I. birinci, II. ikinci, III. üçüncü katlardan hangilerinde oturuyor olabilir?

2. Soru: Aşağıdaki ailelerden hangileri aynı katta oturuyor olamaz?

-Avcı ve Fırtına
-Bakır ve Cevizci
-Bakır ve Duman
-Bakır ve Ekici
-Duman ve Ekici

3. Soru: Her kattan bir ailenin katılımıyla apartman yönetim kurulu oluşturulmuştur. Buna göre yönetim kurulundaki aileler aşağıdakilerden hangileri olabilir?
-Avcı, Duman ve Fırtına
-Bakır, Cevizci ve Ekici
-Bakır, Duman ve Ekici
-Cevizci, Duman ve Ekici
-Duman, Ekici ve Fırtına

4. Soru: Cevizci ve Duman ailelerinin aynı katta oturduğu biliniyorsa aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
-Bakır ailesi birinci katta oturmaktadır.
-Ekici ailesi ikinci katta oturmaktadır.
-Fırtına ailesi ikinci katta oturmaktadır.
-Bakır ve Ekici aileleri farklı katlarda oturmaktadır.
-Avcı ve Fırtına aileleri farklı katlarda oturmaktadır.

Sosyal medyada gündem oldu 

Türkçe bölümünde yer alan apartman sorusu da sınav sonrası yoğun yorum alan sorular arasında.

KPSS ile ilgili görsel sonucu

Sınav 12 bin 389 okulda gerçekleştirildi 

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) gerçekleştirilen, KPSS'nin ortaöğretim mezunlarına yönelik oturumu, 176 sınav merkezinde ve 12 bin 398 binada gerçekleşti.Saat 10.00'da başlayan sınav 12.00'da tamamlandı.KPSS Ortaöğretim oturumuna 3 milyon 498 bin 335 aday başvurdu. Adaylara, 120 sorudan oluşan genel yetenek ve genel kültür testleri için 120 dakika süre verildi. Adaylar, kimlik ve güvenlik kontrolleriyle salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sınavın başlama saatinden bir saat önce sınava girecekleri binanın kapısında hazır bulundu. Adaylar, sınav salonuna sınava giriş belgeleri ve nüfus cüzdanı ya da pasaportları kontrol edilerek alındı.

Sınavda kullanılan kalem ve silgiler ihtiyaç sahibi öğrencilere gitti 

Tokat’ta Gençlik Merkezine üye gençler Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) katılan adaylardan kalem setleri, köylerdeki okullarda eğitim gören ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtmak üzere toplandı.Gençlik ve Spor  Bakanlığının başlatmış olduğu Genç Dönüşüm "Tek Kullanımlık Sanma, Çöpe Atmaya Kalkma" projesi kapsamında Turhal Gençlik Merkezi üyeleri KPSS'den çıkan adaylardan kalem setlerini topladı. Sınavların yapıldığı okulların çıkış kapsında stant açan öğrenciler sınava giren adaylardan kampanyaya destek vermelerini istedi. Toplanan kalem setleri ise köy okullarında eğitim gören ihtiyaç sahibi öğrencilere hediye edilmek üzere biriktirildi.

Konular: kpss, ömer halisdemir,

Yorumlar