Kredi alacağı paradan dosya masrafı kestiler

Kredi başvurusunda bulunan bir vatandaş alacağı paradan bankanın dosya masrafı kesmesi üzerine soluğu tüketiciler mahkemesinde aldı.

Ekonomi 22.02.2015, 10:31 24.04.2018, 12:59
Kredi alacağı paradan dosya masrafı kestiler
Vatandaş davayı kazanınca banka karşı dava açtı ama bankanın açtığı dava reddedildi.

Bursa'da, kredi için başvurduğu bankanın, alacağı paradan "dosya masrafı" kesintisi yaptığını öğrenen bir tüketici, bunu aynen iade etmek isteyince yine "dosya masrafı" ödemek zorunda kaldı. Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin, kullanılmayan kredinin "dosya masrafı" olarak tahsil edilen ücretin tüketiciye iadesine hükmeden kararını onaylayan Bursa 4'üncü Tüketici Mahkemesi, bankanın açtığı davayı reddetti.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Alaattin Erbil (44), iki yıl önce 6 bin lira tutarında tüketici kredisi kullanmak için bir banka şubesine başvurdu. Talebinin kabul edildiğini öğrenip şubeye gittiğinde, alacağı paradan dosya masrafı kesintisinin yapıldığını fark eden Erbil, krediyi almaktan vazgeçip bunu aynen iade etmek istedi.

Bu işlemin yapılabilmesi için kendisinden yine 210 lira "dosya masrafı" istenen Erbil, parayı ödedikten sonra Bursa Tüketiciler Derneğine başvurarak yardım talebinde bulundu. Bankaya ihtarname çeken ancak olumsuz yanıt alan Erbil, konuyu 16 Eylül 2013'te Tüketici Sorunları Hakem Heyetine taşıdı. Heyet, tüketici aleyhine "dosya masrafı" olarak düşünülen 210 liranın, Tüketici Mahkemesine itiraz yolu açık olmak üzere tüketiciye iadesine oy birliğiyle karar verdi.

Bankanın itirazı üzerine, Bursa 4'üncü Tüketici Mahkemesi, Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin kararını ve tüketiciyi haklı bularak davayı reddetti. Dosya masrafını bankadan tahsil eden Erbil, başka bir işlem için gittiği aynı banka şubesinde, bu kez yıllar önce açılan maaş hesabından kalan 2 kuruş borçla karşılaştı ve bunu da ödedi.

Kredi sözleşmesinden cayma hakkı

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüketicilerin 2 kuruşluk borcunu bile anında tahsil eden bankaların, müşterilerinden hukuka aykırı şekilde aldığı dosya masrafını ödememek için her türlü yolu denediğini söyledi. Tüketici Kanununun, sözleşmeden "cayma hakkı"nı güvence altına aldığını ve 24'üncü maddede bunun açık şekilde belirtildiğini anlatan Yılmaz, ilgili maddede, "Tüketici 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir" ifadesinin yer aldığını vurguladı.

Yılmaz, tüketicileri bilerek hareket etmeleri ve haklarını aramaları konusunda uyardı. Erbil ise ilgili banka ile şu anda herhangi bir alacak verecek meselesinin kalmadığını ancak iki yıldır haklı olduğu halde mağdur edildiğini dile getirdi.
Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 29 Mayıs 2020
İmsak 03:34
Güneş 05:29
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P