EKONOMİ

KYK'da yeni düzenleme!

KYK Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, sivil şehit, gazi ve köy korucularının çocuklarının da yurtlara öncelikli yerleştirileceğini bildirildi.

KYK'da yeni düzenleme!
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, yaptığı açıklamada, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliği'nin bugünün şartlarına uygun hale getirildiğini söyledi.

Dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmelikle KYK'ya bağlı yurtlara başvuru ve barınma şartlarının yeniden düzenlendiğine işaret eden Kılıç, "Yeni yönetmeliğimizde gençlerimize ve ailelerine müjde olarak nitelendirebileceğim düzenlemeler de var." dedi.

Daha önce herhangi bir öğrencinin yurtlarda barınabilmesi için en az asgari ücret düzeyinde ücretle sürekli işte çalışmaması veya sürekli geliri olmaması şartı arandığını belirten Kılıç, yeni düzenlemeyle "zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması" şartı getirildiğine dikkati çekti.

Kılıç, bu değişikliğin, asgari ücretli bir işte çalışan öğrencilerin de yurtlarda kalabileceği anlamına geldiğini kaydetti.

Sivil şehit ve gazilerin çocukları da yurtlara öncelikli alınacak. Süresi içinde öğretimini tamamlayamayan öğrencilerden, aylık ücretin yüzde 50 fazlası alınıyordu.

Yeni yönetmelikle bu uygulama kaldırıldı. Kendi isteğiyle kaydını sildiren öğrencilerden, tekrar başvurmaları halinde 2 kat ücret alınması şartı da kaldırıldı.


Konular: gazi, resmi gazete, Şehit, KYK,

Yorumlar