EKONOMİ

Mehmet Şimşek'ten büyüme değerlendirmesi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2016 yılı ikinci çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesine ilişkin yazılı bir değerlendirme yaptı.

Mehmet Şimşek'ten büyüme değerlendirmesi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in 2016 yılı ikinci çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesine ilişkin yazılı olarak değerlendirme yaptı.

BÜYÜME HIZI 3,9 SEVİYESİNDE

2016 yılı ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1 oranında büyüdüğünü belirten Şimşek, yaşanan jeopolitik gerginliklere ve küresel ekonomideki zayıflamaya rağmen yılın ilk yarısında büyüme yüzde 3,9 seviyesinde gerçekleştiğini kaydetti.

795 BİN KİŞİYE İLAVE İSTİHDAM
 
Zayıf seyreden küresel ticaret hacmi ve ticaret ortaklarımızın düşük talebi nedeniyle 2014 yılı son çeyreğinden itibaren ekonomideki iç talep ağırlıklı bir büyüme gerçekleştiğini vurgulayan Şimşek, “2016 yılı ikinci çeyreğinde de iç talep büyümeye 5,2 yüzde puan katkı sağlarken; net dış talep 2,1 yüzde puan negatif katkı ile büyümeyi sınırlamıştır. Özel sektör tüketiminin büyümeye katkısı 3,4 yüzde puan olmuştur. Özel sektör yatırım harcamaları inşaat yatırımlarının pozitif katkısına rağmen zayıf makine teçhizat yatırımları nedeniyle ikinci çeyrekte büyümeye sınırlı negatif katkı sağlamıştır.
 
Büyümenin istihdam oluşturma kapasitesi yılın ikinci çeyreğinde de devam etmiştir. Ekonomimizde son bir yılda 795 bin kişiye ilave istihdam oluşturuldu. Böylece küresel krizden sonra yaratılan istihdam 7,2 milyon kişiye ulaşmıştır.”
dedi.

AĞUSTOSTA İHRACATTA İYİLEŞME OLDU
 
Diğer yandan, Ramazan Bayramı nedeniyle bir önceki yıla göre iki çalışma günü az olan Temmuz ayında, başarısız darbe girişiminin de etkisiyle genel koşullar zayıfladığının altını çizen Başbakan Yardımcısı Şimşek, bu durumun sanayi üretimi ve ihracatta düşüşlere neden olduğunu, ekonomide yaşanan bu yavaşlamanın kalıcı olmadığını, Temmuz ayına özgü olduğunu değerlendirdiklerini belirterek, nitekim Ağustos ayı verilerine göre ihracatta önemli iyileşme gerçekleştiğini söyledi.

"BÜYÜMEMİZ HIZ KAZANACAK"

Ağbal, birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede büyümenin dalgalı seyrederken, Türkiye'nin 27 çeyrektir büyümeye devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti: "İkinci çeyrekte, büyümeye en önemli katkı yaklaşık 5 puanla iç talepten geldi. Global konjonktürdeki sorunlar ve yurt içinde meydana gelen gelişmelere karşı iç talepteki canlılığın devam etmesi olumludur. Ayrıca hükümet olarak uygulamaya koyduğumuz reformlar ile üretim, yatırım ve ihracatta uygulamaya başladığımız destekleyici politikalar önümüzdeki aylarda ekonomik faaliyetlerin ivmelenmesine destek olacaktır. Önümüzdeki dönemde, yatırımları ve istihdamı teşvik eden politikalarımız, Ar-Ge yoğun ve yenilikçi üretim ve hizmetlere sunduğumuz süper teşviklerle büyümemiz hız kazanmaya devam edecektir. Böylece gelişmekte olan ülkelerden pozitif yönde ayrışmaya devam edeceğiz ve gelişmiş ülkeler liginde yer alacağız." dedi.

Konular: büyüme, başbakan, mehmet şimşek, Türkiye ekonomisi,

Yorumlar