EKONOMİ

Müezzinoğlu'ndan asgari ücret açıklaması!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müezzinoğlu, yeni yıl öncesi asgari ücretlerle ilgili müjde verdi.

Müezzinoğlu'ndan asgari ücret açıklaması!

Bakan Mehmet Müezzinoğlu, 'Yeni yılda söz verdiğimiz gibi kimse bin 300 liranın altında maaş almayacak' dedi.

Müezzinoğlu, asgari ücretlilerle ilgili verilen sözlerin tutulduğunu belirterek,  "Gerek asgari ücretlilerimiz, gerekse asgari ücretli olmayıp da ekim ayında  girdikleri vergi dilimleri dolayısıyla ellerine net geçen maaşı bin 300 liranın  altına inenler dahil Sayın Başbakanımızın kamuoyuna verdiği söz üzerine hiç kimse  bin 300 liranın altında maaş almayacak" dedi.

300  liranın altında maaş olmayacak

Müezzinoğlu yaptığı açıklamada, Başbakan Binali  Yıldırım ve hükümete asgari ücretlilerle ilgili yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Bu konuda verilen sözlerin tutulduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, "Gerek  asgari ücretlilerimiz gerekse asgari ücretli olmayıp da ekim ayında girdikleri  vergi dilimleri dolayısıyla ellerine net geçen maaşı bin 300 liranın altına inen  bin 700, bin 740 gibi brüt maaşı olan asgari ücretliler dışında olanlar da dahil  Sayın Başbakanımızın kamuoyuna verdiği söz üzerine hiç kimse bu anlamda bin 300  liranın altında maaş almayacak. Dolayısıyla asgari ücretlilerin bir kısmı bin 230  liraya kadar hatta biraz daha altına iniyordu. Onlarınki bin 300'e tamamlandı. Şu  anda ekim ayı maaşını almaya giden, alınteri döken hiçbir arkadaşımız bin 300  liranın altında maaş almayacak." diye konuştu.

Müezzinoğlu: Kimse yeni yılda bin 300 liranın altında maaş almayacak


İşsizlik oranı

Müezzinoğlu, Temmuz ayı işsizlik rakamlarında 0,9'luk bir artış  olduğuna işaret ederek, "Ama bu sürece baktığımızda da geçen döneme göre ilave  295 binlik artı bir istihdam alanı oluşturduk. Biz 295 bin fazla istihdam alanı  üretmemize rağmen işsizlik oranımızda artış oldu. Her bir yaşta 1 milyon 200 bin  insanımız var ve istihdam alanına giriyor." dedi.

Bir de çalışmaya talip olan kadınların bulunduğunu vurgulayan  Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Kadınlarımız istihdama daha çok girmek istiyor. O nedenle aşağı  çekmeye uğraşmamıza rağmen işsizlik oranında şu anda 10,7'lere geldik ama şu  gelişmeleri, Türkiye dışında, Türk milleti dışında hiç kimse kaldıramazdı.  Birincisi, 3 milyon kişiyi 5 yıldır kendi içinde misafir eden bir millet, 2015  temmuz ayından bu yana terörle olağanüstü mücadele, Rusya krizi, 15 Temmuz darbe  girişimi ve yüzde 3,2'lik bir büyüme... Bakın Avrupa ülkelerinin hiçbirinde  bunlar yok. 'Bin tane Suriyeli gelecek' diye adamlar 'gelsin mi gelmesin' mi diye  referandum yapıyor, tel örgülerle sınırlarını kapatıyor. Bu anlamda, 3 milyon  insana ev sahipliği yapan bir millet, terörle mücadeleyi en üst düzeyde yapan bir  millet, Rusya krizini atlatmayı başaran bir millet, 15 Temmuz darbe girişimine  karşı dimdik ayakta duran ve o silahlara göğsünü siper eden bir millet..."

İşsizlik yüzde 9'ların altına inecek

Müezzinoğlu, bütün bu yaşananlara rağmen ülkede geleceğe umutla ve  güvenle bakıldığını dile getirerek, "Bu ülkenin dinamikleri, inanıyorum ki  önümüzdeki 1-2 yıl içinde işsizlik oranlarını yüzde 9'ların altına indirecek.  2023'te de çok farklı bir Türkiye’yi hep beraber göreceğiz." şeklinde konuştu.

Konular: mehmet müezzinoğlu,

Yorumlar