EKONOMİ

Rusya ile Türkiye arasında dev anlaşma

Rusya ile Türkiye arasındaki yapılan enerji ticaretinde TL’ye geçiş yapılacak. İlk adım 8 milyar dolarlık doğalgaz ithalatının TL ile yapılmasıyla başlayacak.

Rusya ile Türkiye arasında dev anlaşma
Rusya ile Türkiye arasındaki enerji ticaretinin TL ile yapılmasının detayları netleşti. Star'da yer alan habere göre süreç ilk olarak doğalgaz ticareti ile, BOTAŞ ile başlayacak. Sonrasında diğer alanlara da yayılacak. Yeni dönemde bütün ticaretlerde belirli oranda ruble belirli oranda ise Türk Lirası kullanılacak. Mevcut uygulamada ihracat ve ithalat dolar üzerinden yapılıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın katıldığı son Rusya ziyaretinde her iki ülke Merkez Bankalarının karşılıklı olarak çalışması için görüş birliğine varıldı. Tarihi adım niteliği taşıyan çalışmanın doğalgazın yanı sıra diğer enerji ürünleri ithalatına yönelik de genişleyebileceği ifade ediliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın da ikinci adım olarak yaş sebze ve meyve alımları için de TL-Ruble formülünü işletebileceği belirtiliyor.

Türkiye 2015 yılında Rusya'dan 8 milyar 174 milyon dolarlık petrol gazları ve diğer gazlı hidrokarbon ithalatı gerçekleştirdi. Doğalgazın yanı sıra petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağ ithalatı için 2 milyar 469 milyon dolar ödendi. Ham petrol ithalatı için ödenen rakam ise 1 milyar 146 milyon doları buldu. 2015 yılında Rusya'dan yapılan ithalat miktarı ise 20.4 milyar dolar oldu.

Güneşte ikinci adres Niğde

Konya Karapınar'da kurulacak Güneş Enerjisi Santrali (GES) yatırımcıların ilgi odağı olurken, ikinci santral için de hazırlıklar başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Niğde Bor'da güneş enerjisi potansiyelinin hayata geçirilmesine yönelik çalışma olduğunu bildirdi.

TBMM Genel Kurulu'nda güneş enerjisi santrallerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Albayrak “Bununla ilgili olarak Türkiye'deki ilkini Konya Karapınar'da başlattık. İkinci ihaleyi 2017'nin ikinci yarı yılında inşallah yapacağız. Niğde Bor da bunlardan biri” dedi.

Konular: dolar, türkiye, rusya, doğalgaz,

Yorumlar