EKONOMİ

S&P ve Moody's parayla kredi satıyorlar!

Kredi derecelendirme kuruluşlarından Standard&Poors'un (S&P)  ve Moody's'in Türkiye'yi resmi olarak derecelendiren bir kurum olmadığı halde üyesi olmadığımız bir kurumun nasıl olur da hakkımızda siyasi karar veriyor olduklarını ve parayla nasıl kredi sattıklarını filmdeki görüntüyü izleyince...

S&P ve  Moody's parayla kredi satıyorlar!
Türkiye'yi kana bulayan 15 Temmuz darbe kalkışmasının ardından büyük darbe yiyen Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ), kalleş taktikler geliştirmeyi sürdürken, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 18 Temmuz'da Türkiye'nin notunu gözden geçirme sürecini başlatan, Moody's, 23 Eylül"ü 24'e bağlayan gece yarısı kimsenin beklemediği bir not indirimi yaparak, aynı gün kredi derecelendirme kuruluşlarına 'dürüst olun' çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yine haklı çıkardı.

YATIRIMCI PRİM VERMEDİ

Moody's'in not indirimi için sıraladığı haksız gerekçelere şu ana kadar yabancı yatırımcılar da prim vermedi. Yabancı yatırımcılar 2016'da hisse senedi piyasasında 557 milyon dolar, tahvil-bono piyasasında ise 5.8 milyar dolarlık net alım yaparak, bu yıl yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, ülkeye ilişkin istikrar ve güven algılarını korudu. Not indiriminin ardından dolar uluslararası piyasalarda gece yarısı sadece 1.5 kuruş yükselerek 2.96 TL'ye çıktı..

MOODY'S'İN NOTUNU KIRDIK

Kriz lobicisi Moody’s’e en güzel yanıt piyasalardan geldi. Dolar fırlamadı, Hazine tahvileri kapışıldı. 20.5 milyarlık teklifin geldiği ihalelerde faiz de beklentinin altında kaldı.

BÜYÜK TEPKİ VAR

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli: "Moody's, reform niteliğindeki düzenlemelere gözlerini kapattı. İç ve dış talebin önünün açılmaya, büyümeyi tahrik edecek yatırımların hızlanmaya, faizlerin düşmeye başladığı bir dönemde not indirimi rasyonel değildir". 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: "Rating kuruluşlarına vereceğimiz en iyi cevap yapısal reformları daha da hızlandırmak, mali disiplini korumaktır. Durmak yok, reformlara devam. 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi: Not indirim kararı Ekonominin makro dinamikleriyle örtüşmüyor.".

Türkiyehebermerkezi/Özel 

Konular: kredi, S&P, Para,

Yorumlar