EKONOMİ

Sezonun ilk kirazı 170 liradan satıldı

Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yetişen 'erkenci' cinsi kiraz pazara çıkarken, sezonun ilk kirazı kilogramı 160 lira ile 170 lira arasında satıldı.

Sezonun ilk kirazı 170 liradan satıldı
Manisa'nın Şehzadeler ilçesine bağlı Sancaklıbozköy Mahallesi'nde yetişen 'erkenci' cinsi kiraz pazardaki yerini aldı.

Sezonun ilk kirazı Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik'in katılımıyla açık arttırmada tüccarlara satıldı. Açık arttırma satışı öncesi konuşan Başkan Çelik, Şehzadeler ilçesinde 19 bin dönümlük arazide 760 bin kiraz ağacı bulunduğunu söyledi.
Başkan Çelik  kiraz üreticileriyle tüccarlar arasında gerçekleştirilen satışa aracılık etti.
Sancaklıbozköy Mahallesi'nde gerçekleşen açık arttırmada kiraz üreticisi Ziya Selek ilk sezon ürününü kilogramı 160 liradan tüccarlardan İbrahim Bodur'a sattı.
Kiraz üreticisi İlyas Coşkuner ise kilosu 170 liraya kiraz tüccarı Ahmet Batı'ya sattı. Sezonun ilk kirazını satmanın mutluluğunu yaşayan kiraz üreticisi Ziya Selek, "Üretici olarak yılın ilk kirazını Allah nasip etti. Bugün biraz topladık. İnşallah bundan sonra daha iyi olur. Ürettiğimiz kirazlar yıkanmadan da yenilebilir. Herkes bilinçlendi. Kiraz üretiminde kalıcı ilaç kullanılmıyor. İnşallah sonunda iyi olur" diye konuştu.

Tüccar İbrahim Bodur ise her zaman üreticinin yanında olduklarını söyledi.

Kirazının kilosunu 170 liraya satan kiraz üreticisi İlyas Coşkuner, Türk kirazının dünyadaki rakibi İspanya'dan 10 gün önce pazara çıktığını belirterek, "Şu an 170 liraya satışını yaptık. Bu bir temsili fiyattır ilerleyen dönemde üretim arttıkça fiyatlar düşecektir" dedi.

Üreticiler Başbakan'a seslendi

Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Suhip Kocagöbek ise ihracatın önündeki engellerin kaldırılması talebinde bulunarak en çok ihracatı Rusya ve Almanya'ya yaptıklarını söyledi. "Kuzey yarım kürenin en erkenci kirazını çıkarmış bulunmaktayız. Bu sene kirazlarımız çok güzel. Daha da iyi olacaktır. Bu ihracatta biraz Rusya gibi bir denge bozukluğumuz var. Ama inşallah bu sezon bu da atlatılacak. Bu sene sezon iyi. Üreticimiz çok bilinçli. Ürünlerimizde kalıntılı madde kullanmıyoruz. İnşallah afetsiz, sorunsuz bir yıl geçiririz" şeklinde konuştu.

Kiraz üreticileri de Başbakan Binali Yıldırım'a seslenerek ihracatın önündeki engellerin kaldırılmasını istedi. 

Konular: Kiraz, erkenci, sezon,

Yorumlar