EKONOMİ

Sur'da ihya projesi hayata geçti, vatandaşın yüzü güldü: Erdoğan gibisi bir daha gelmez

Terör örgütü PKK tarafından harabeye çevrilen Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesine yönelik ihya projesi hayata geçti. Yeniden ayağa kaldırılacak ilçenin en işlek caddesindeki dükkanlar tarihi dokuya göre yeniden inşa edilirken, Sur sakinlerinin mutluluğu da yüzlerinden okunuyor.

Sur'da ihya projesi hayata geçti, vatandaşın yüzü güldü: Erdoğan gibisi bir daha gelmez
Kalleş terör örgütü PKK'nın harabeye çevirdiği Diyarbakır'ın tarihi ilçesi Sur'da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ihya projesi son hız sürüyor. Proje kapsamında Gazi caddesi üzerindeki işyerlerinin tümü tamir ve onarımdan geçirilecek.

Hükümetin açıkladığı Sur projesi kapsamında Diyarbakır'ın Sur ilçesini aslına uygun hale getirmek için restorasyon çalışmaları başladı.

Bu kapsamda ilk dokunuşlar ilçenin ortasından geçen Gazi Caddesi'ndeki dükkanların tabelaları ve dış cephelerine yapıldı. İlçenin adım adım tarihi dokusuna getirildiğini gören vatandaşlar da çalışmalardan bir hayli memnun.

"O adam gibi bir tane daha Türkiye'ye gelmez"

Devletin verdiği desteğe teşekkürlerini sunan vatandaşlar, sağlanan huzur ortamından da çok mutlu olduklarını belirtiyorlar. Mikrofon uzatılan ilçe sakinlerinden birinin çalışmalara ilişkin,"Reis yapıyor. O adam gibi bir tane daha Türkiye'ye gelmez" cümleleri de bölge halkının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a beslediği derin muhabbeti ortaya koyuyor. 

6 ayda bitirilmesi planlanıyor

Çalışmalarda dükkanların vitrinleri ile çatılarının yanı sıra tabelaları da hem tarihi görünüme kavuşturuluyor hem de tek tip hale getiriliyor.

6 Ayda tamamlanması beklenen dış cephe ve tabela düzenlemesi ile Sur ilçesinin turizmde büyük atak yapması da bekleniyor.

Konular: pkk, erdoğan, O adam gibi bir tane daha Türkiyeye gelmez, videosu,

Yorumlar