EKONOMİ

Terör mağduru Sur'a dev yatırım

Hükümet terör mağduru kentlerin başında gelen Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaraların sarılması için çalışmalara başlıyor.

Terör mağduru Sur'a dev yatırım

Terör mağduru kentlerin başında gelen Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaraların sarılıyor. Adeta yeniden kurulması planlanan ilçede binlerce konut yapılacak, içme suyu hatları yenilecek, yeni yaşam alanları oluşturulacak ve tahrip edilen tarihi eserler yeniden yapılandırılacak.

SUR'DA YÜZLER GÜLÜYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tüm bu yatırımlar için ayırdığı bütçe ise 2 Milyar Türk Lirası’nı buluyor. Terörle sarsılan ve hükümet tarafından açıklanan destek paketleri ile yaralarını sarmaya başlayan Güneydoğu’daki yerleşim birimlerinin başında Diyarbakır’ın Sur ilçesi geliyor.

61 bin 115 kişinin yaşadığı ve terör saldırılarıyla evlerini ve işyerlerini kaybetmek zorunda kalan Sur’da şimdilerde ise yüzler gülüyor. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım’ın Güneydoğu ile ilgili peş peşe verdiği müjdelerden sonra gözler bölgeye çevrildi.

Sur'a 2 milyarlık yatırım

ENKAZ BİR AY İÇİNDE KALDIRILACAK

Sur’daki yıkım ve enkaz işlemlerinin bir ay gibi kısa bir zamanda tamamlanacağı bilgisini veren bakanlık, Çölgüzeli ve Üçkuyular mevkiinde 4000 konut yapımı için kolları sıvadı. Bu konutlardan ilk bin tanesinin ise yılsonunda tamamlanması planlanıyor.

Sadece yerleşime değil, alt ve üst yapı ile bölgenin kültürel ve sosyal yaşamlarının normalleşip, gelişmesi içinde çeşitli yatırımların hayata geçirilmesi hedefleniyor. 25 bin 686 metre içme suyu ve 28 bin 474 kanalizasyon hattı ise yeniden inşa edilecek.

Konular: hükümet, terör, pkk, enkaz,

Yorumlar