EKONOMİ

Türkiye ile Bosna Hersek arasında eğitim anlaşması

Türkiye ile Bosna Hersek arasında eğitim konusunda iş birliği anlaşmasına varıldı. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz ile Bosna Hersek Sivil İşler Bakanı Osmanoviç'in gerçekleştirdiği anlaşma ile iki ülkenin müfredatında iş birliğine gidilecek.

Türkiye ile Bosna Hersek arasında eğitim anlaşması
Türkiye ile Bosna Hersek arasında eğitim alanında İş birliği protokolü imzalandı. Bakanlıkta düzenlenen törende konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, iki ülke arasında öğrenci ve öğretmen değişimi ile tecrübe paylaşımı yapılacağını söyledi.

Yılmaz, "İki ülke arasında karşılıklı burs verilmesi ve resmi dillerin öğretilmesini amaçlıyoruz. Bosna Hersek'teki birçok kantonda Türkçe ikinci dil olarak öğretilmektedir. Biz de önümüzdeki yıl, 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren Boşnakçayı seçmeli ders olarak müfredatımıza dahil ediyoruz." diye konuştu.

Bosna Hersek Sivil İşler Bakanı Adil Osmanoviç de bin 100 Bosnalı öğrencinin Türkiye'de, 350 Türk öğrencinin de ülkelerinde eğitim gördüğünü ifade etti.

Öğretmen ve öğrenci değişimine önem verdiklerini dile getiren Osmanoviç, imzalanan protokolün öğrenciler için fırsat sunacağını vurguladı.

Bosna Hersek'te Türkçeye büyük ilgi gösterildiğini anlatan Osmanoviç, 8 bine yakın öğrencinin Türkçe öğrenme konusunda gayret sarf ettiğini bildirdi.


 

Konular: bosna hersek, alan, Adil Osmanoviç, Türk,

Yorumlar