EKONOMİ

Türkiye ile Ukrayna arasında pasaportsuz seyahat dönemi yarın başlıyor

Türkiye ile Ukrayna arasında pasaportsuz olarak sadece kimlik kartıyla seyahat edebilmeyi sağlayacak anlaşmanın imzaları yarın atılıyor.

Türkiye ile Ukrayna arasında pasaportsuz seyahat dönemi yarın başlıyor
Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, 14-15 Mart'ta Türkiye'ye yapacağı resmi ziyaret öncesinde, önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin stratejik düzeyde olduğunu vurulayan Groysman, “Stratejik ve dostane ilişkilerimize değer veriyorum. Beşeri ve ekonomik alan dahil olmak üzere pek çok alanda ilişkilerin gelişmesi büyük imkanlar taşımaktadır. Karşılıklı ilişkilerimizi daha etkili hale getirebiliriz.” dedi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl yaklaşık 3,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirten Groysman, bu rakamı, gelecekte iki ülke arasındaki etkileşimin çok güçlü olacağının işareti şeklinde değerlendirdi.

Türkiye ziyareti öncesinde Ukrayna'daki Türk iş adamlarıyla geniş katılımlı toplantı yaptığını hatırlatan Groysman, bu görüşmede Ukrayna'daki iş yönetimini ele aldıklarını ifade etti.

Groysman sözlerini şöyle sürdürdü:

Pasaportsuz seyahat dönemi yarın başlıyor

Ukrayna'dan Türkiye'ye giden turist sayısının 1 milyonun üzerine çıktığı, Türkiye'den Ukrayna'ya gelenlerin sayısında ise yüzde 28 artış olduğu bilgisini paylaşan Başbakan Groysman, turizmde ikili ilişkilerin gelişmesinde büyük imkanlar olduğuna dikkat çekti.

Türkiye ile Ukrayna arasında pasaportsuz, yeni kimlik kartları ile karşılıklı seyahat imkanı sağlayacak anlaşmanın bu ziyaret kapsamında imzalanacağını bildiren Groysman, "Benim Türkiye ziyaretimde önemli bir adım atılacak. Ukrayna hükümeti ile Türk hükümeti arasında imzalanacak anlaşmayla Ukrayna vatandaşları Türkiye'ye, Türk vatandaşları Ukrayna'ya kimlik kartı ile seyahat edebilecek. Bu çok iyi bir işaret. Ayrıca çok yönlü hava trafiği için karşılıklı uçak seferlerini arttırmamız gerekecek. Ukraynalılar Türkiye'yi ve Türkiye'nin turizm imkanlarını çok iyi biliyor" dedi.

Konular: ukrayna, türkiye, Vladimir Groysman, Seyahat,

Yorumlar