EKONOMİ

Yerli İHA’lara yerli göz

Askeri ve sivil kullanıma yönelik yüksek teknoloji sistem çözümleri geliştiren ASELSAN, milli İHA'larda kullanılacak yeni nesil görüntüleme ve hedefleme podunu geliştirerek üretti.

Yerli İHA’lara yerli göz
Hava araçları için hedefleme sistemleri geliştiren ASELSAN, Milli İHA'larda kullanılacak yeni nesil görüntüleme ve hedefleme podunu geliştirerek üretti. Sistemin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ANKA İnsansız Hava Aracından başlayarak uçan platformlarına entegre edilmesi hedefleniyor.

CATS, aynı zamanda benzerlerine göre daha fazla ışık ile daha iyi görüntü kalitesi ve daha uzun menzil avantajları sunabiliyor. Lazer hedef işaretleyici ve lazer mesafe ölçücü, lazer noktalayıcı ve lazer aydınlatıcıya sahip sistemde dahili sensör hizalama birimi de bulunuyor.

Çoklu hedef takibi, eş zamanlı hedef takibi, hassas hedef konumu belirleme ve hareketli hedefin yönünü ve hızını belirleme kabiliyetleri özelliğine sahip CATS'in kızılötesi ve yüksek çözünürlüklü gündüz kamerası da bulunuyor.

Bir ürünün daha dışardan alımına son

ASELSAN, Hava Kuvvetleri Komutanlığının belirlediği milli güdümlü mühimmat ihtiyacına yönelik bünyesindeki kabiliyetleri bir araya getirerek, kısa sürede ve düşük maliyetle LGK'yı geliştirdi. Lazer Güdüm Kiti'nin kısaltmasından gelen LGK, Hava Kuvvetlerini akıllı mühimmat alanında dışa bağımlılıktan kurtaracak, büyük stratejik öneme sahip bir proje olup aynı zamanda kanat altından bırakılan klasik bombaları nokta atışı yapan akıllı mühimmatlara dönüştürebiliyor.

Savunmada yerlilik yüzde 80'e yakın

2016 yılı başında açıklanan verilere göre, savunma sanayi sektöründe Türkiye'nin yerlilik oranı yüzde 76'ya kadar çıkmıştı. 2019 yılı sonunda bu rakamın yüzde 85'i geçmesi hedefleniyor.

Konular: pod, türkiye, milli silahlar, kullanım,

Yorumlar