EKONOMİ

Ziraat Bankası, BİST ve PTT Varlık Fonu'na devredildi

Ziraat Bankası, Borsa İstanbul, TPAO, Posta ve Telgraf AŞ. ile Türksat gibi dev kamu iktisadi teşekkülleri, Varlık Fonu'na devredildi.

Ziraat Bankası, BİST ve PTT Varlık Fonu'na devredildi
Ziraat Bankası, BİST, PTT ve Botaş'ın da aralarında bulunduğu bazı kamu teşebbüslerinin hisseleri Varlık Fonu'na devredildi.

Varlık Fonuna devredilen şirketler 

Türkiye Cumhuriyet Ziraat Bankası AŞ

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ

Türkiye Petrolleri AO

Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ

Borsa İstanbul AŞ

Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ sermayelerinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamı...

Türk Telekomünikasyon AŞ'nin yüzde 6,68 oranındaki Hazine'ye ait hissesi ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün Türkiye Varlık Fonuna aktarılması kararlaştırıldı.

Antalya, Aydın, Isparta, İstanbul, İzmir, Kayseri ve Muğla'daki mülkiyeti Hazine'ye ait 46 taşınmazların tahsisleri kaldırılarak Türkiye Varlık Fonu'na devredildi.

Başbakanlık'tan açıklama

Başbakanlıktan, Hazine uhdesinde bulunan bir kısım kamu sermayeli şirketler ile özelleştirme programında bulunan bazı şirketlere ait hisselerin Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye Varlık Fonu'na devredildiği bildirildi.
Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Varlık Fonu'na devredilen söz konusu şirketlerin mevcut yönetimleri ve işletme politikaları ile iş planlarının, yatırım ve büyüme stratejilerine uygun olarak devam edeceği, uluslararası finans kuruluşları da dahil olmak üzere ilgili paydaşlarla sağlanan işbirliğinin sürdürüleceği belirtildi. Açıklamada, Türkiye Varlık Fonu'nun söz konusu şirketleri, Bakanlar Kurulunca onaylanacak Stratejik Yatırım Planı çerçevesinde yöneteceği kaydedildi.

24 Ocak kararı

Söz konusu kararın, Bakanlar Kurulu’nun 24 Ocak tarihli toplantısında alındığı ortaya çıktı.

Varlık fonunun amacı nedir, nerede kurulur?

Bir varlık fonu kurulmasının genel olarak iki temel amacı vardır: (1) Ülke ekonomisinin, konjonktürel etkilerden kurtarılarak istikrarlı biçimde işlemesini sağlamak. (2) Gelecek kuşaklara refah aktarabilmek. Bu çerçeveden bakınca fonun varlıkları ve getirilerinin karşılaşacağı risklerden yüksek olması gereklidir.
 

Konular:

Yorumlar