GÜNDEM

'Bu operasyonun amacı DAEŞ'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, düzenlediği basın toplantısında Cerablus operasyonu ile ilgili bilgi verdi.

'Bu operasyonun amacı DAEŞ'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'nin Cerablus şehrinde başlatılan Fırat Kalkanı operasyonu hakkında açıklama yaptı. Operasyonun amacının sınırı DAEŞ'ten temizlemek olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, " Bu operasyonun amacı DAEŞ. Salih Müslim ya da PYD neden rahatsız oldu? Onlar DAEŞ'le mücadele ettiğini iddia etmiyor muydu? Bizim acımız bataklıktaki sivri sinekler değil bataklığı kurutmaktır. Senin ajandan farklıysa, terörizmi bırakacaksan, Suriye'nin bütünlüğünü savunuyorsan bu operasyondan rahatsız olmamalısın." dedi.

YPG'nin Fırat'ın doğusuna geçmesi gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, "Geçmezlerse gereğini yaparız." dedi

İşte o konuşmadan satır başları

"DAEŞ bu silahları nereden buluyor? Kim veriyor? Nereden geliyor bu silahlar? Bu operasyonun amacı DAEŞ terör örgütünü sınırımızın diğer tarafından temizlemektir. Tüm elimizdeki imkanlarla bu mücadeleyi sürdürüyoruz. ÖSO da buraya girdi. TSK'nın faaliyetleri planlandığı gibi devam ediyor. Hava desteğiyle ilgili koalisyonla birlikte çalışıyoruz. Mücadelemizi sürdüreceğiz."

SALİH MÜSLİM NEDEN RAHATSIZ


Ankara'daki son iki saldırının sorumlularının Suriye'deki PYD kamplarından geldiğini söyleyen Çavuşoğlu, "Bu operasyonun amacı DAEŞ. Salih Müslim ya da PYD neden rahatsız oldu? Onlar DAEŞ'le mücadele ettiğini iddia etmiyor muydu?" dedi.

YPG FIRAT'IN DOĞUSUNA GEÇMELİ

"Demokratik güçlerin içindeki YPG unsurları da Fırat'ın doğusuna geçmeli. Geçmezse gereğini yaparız. Sen de bir terör örgütüsün. Bizim acımız bataklıktaki sivri sinekler değil bataklığı kurutmaktır. Senin ajandan farklıysa, terörizmi bırakacaksan, Suriye'nin bütünlüğünü savunuyorsan bu operasyondan rahatsız olmamalısın."

Konular: basın toplantısı, türkiye, politika, daeş,

Yorumlar