GÜNDEM

'Gazi' olduğunu 30 yıl sonra öğrendi

İzmir'de, Mustafa Türkmen isimli vatandaşın tam 30 yıl sonra vazife malulü (Gazi) olduğu tesadüfen ortaya çıktı

'Gazi' olduğunu 30 yıl sonra öğrendi
İzmir'de, 30 yıl önce askerlik görevini yaparken bir gözünü kaybeden Mustafa Türkmen’in, tam 30 yıl sonra vazife malulü (Gazi) olduğu tesadüfen ortaya çıktı. Devlet, Türkmen’e maaşıyla birlikte tüm gazilik haklarını iade etti.

İlginç olay, İzmir’in Tire ilçesinde yaşandı. Tire’nin Alaylı Köyü’nde çiftçilik ile uğraşan ve durumu pekiyi olmayan evli ve 1 kız çocuğu babası 51 yaşındaki Mustafa Türkmen, 30 yıl önce hak ettiği Gazilik maaşına tesadüfen şimdi kavuştu.

Türkmen, emekli olabilmek için yaklaşık 21 yıldan bu yana Çiftçi BAĞ-KUR’u pirimi ödedi. Türkmen son olarak, 29 Aralık 2015 tarihinde emeklilik gününü hesaplatmak için Tire SGK Müdürlüğü’ne başvurdu.

SGK Müdürlüğü’nde tesadüfen Kurum Müdürü Tuğrul Karaca ile karşılaşan Türkmen, emeklilik gününü hesaplatmak istediğini söyledi. Türkmen’i odasında misafir eden Kurum Müdürü, Türkmen’in evraklarını inceledi.

ASKERLİK ANISIYLA ORTAYA ÇIKTI

SGK Müdürü Tuğrul Karaca, Türkmen’in terhis belgesini incelediğinde askere gittiğini ancak, bir süre sonra askerliğe elverişsizdir diye hazırlanan bir rapor ile evine gönderildiğini tespit etti.

SGK Müdürü Karaca da bir yandan evrakları incelerken bir yandan da Türkmen’e askerde başına ne geldiğini sordu.

Türkmen, 1985 yılında Ezine 177 Piyade Alay Komutanlığı’nda askerlik yaparken vazife malulü olduğunu söyledi. Mustafa Türkmen, eğitim alanında iki asker arkadaşının şakalaşırken birbirlerine taş attığını, atılan taşlardan birinin kendisinin gözüne isabet ettiğini, daha sonra gözünün kan içinde kaldığını ve uzun süre asker ocağında tedavi gördükten sonra bir gözünün görme yetisini kaybettiği için askerliğe elverişsizdir raporu verilip, evine gönderildiğini söyledi.SGK MÜDÜRÜ HAREKETE GEÇTİ

Türkmen’in durumunu derinlemesine inceleyen Tire SGK Müdürü Tuğrul Karaca, Türkmen’in evraklarını alıp çalışma başlattı. Yaklaşık 6 ay süren resmi yazışmaların ardından Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Primsiz Aylıklar Daire Başkanlığı tarafından Türkmen’in vazife malulü (Gazi) olduğunu kabul etti.

JET HIZIYLA HAREKET EDİLDİ

Primsiz Aylıklar Daire Başkanlığı tarafından vazife malulü olduğu kabul edilen Türkmen’e jet hızıyla vazife malulü (Gazi) maaşı bağlandı. Türkmen’in ilk başvuru tarihi olan 29 Ocak 2015 tarihinden bu yana alması gereken maaşlarının toplamı olan yaklaşık 23.000 TL hesabına yatırıldı.


Konular: Çanakkale, gazi, tesadüf, mustafa türkmen,

Yorumlar