GÜNDEM

15 Bin korucu başvuru yaptı

Başbakan Binali Yıldırım'ın bir araya geldiği korucular, Yıldırım'a PKK ile savaş konusunda öneride bulundu. 15 bin korucunun uzman çavuş olmak için İl Jandarma Komutanlıklarına başvuru yaptığı öğrenildi.

15 Bin korucu başvuru yaptı

"PKK İLE PKK GİBİ SAVAŞMAK GEREK"

Başbakan Binali Yıldırım'ın bir araya geldiği korucular Yıldırım'a "PKK ile PKK gibi savaşmak gerek. Onlar gibi dağda yaşayıp, oralarla mücadele etmemiz gerek, özel timler kuralım" önerisi getirdi. Yıldırım'ın "Jandarma'nın bu konuda çalışması var. Özel timler oluşturulacak." yanıtı verdiği öğrenildi.

Yıldırım, önceki gün Diyarbakır'da Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen ve beraberindeki heyetle görüştü. Konfederasyon temsilcileri, FETÖ'ye karşı yürütülen gözaltı, tutuklama, ihraç gibi uygulamaların PKK'ya yönelikte yapılmasını istedi.

"KORUCU REFORMU GEREKLİ"

Toplantıda bazı korucular sosyal güvenlik hakları ve maaşlarını gündeme getirerek, "Evde çocuk bakan kadının sosyal güvencesi var, biz korucuların yok. Maaşlarımız da 1.300 lira. Asker ve polis ile beraber terörle mücadele ediyoruz ama haklarımız çok geride. Korucu reformu gerekli." dedi. Yıldırım da bu konuda koruculara hak vererek çalışma yapılacağını söyledi.

15 BİN BAŞVURU

Korucuların, "uzman çavuş" olma taleplerine dair bir süredir Jandarma Genel Komutanlığı'nın çalıştığı bilgisi de gündeme getirildi. 4 Eylül'e kadar 35 yaş altı ilkokul mezunu olan koruculardan uzman çavuş olmak isteyenlerin İl Jandarma Komutanlıklarına başvurumasının istendiği ve bu çerçevede 15 bin korucunun ön başvuru yaptığı öğrenildi.

"ONLARIN ÜZERİNE GİDECEĞİZ"

Terörle mücadele yönteminin de değiştiğini söyleyen Yıldırım, "Biz bekleleyim terörist neredeyse gelsin demeyeceğiz. Gelip bizi öldürmelerini beklemeyeceğiz. Biz onların üzerine gideceğiz. Tendürek ve Çukurca’da yürütülen operasyonlar bunun bir yansıması. Terörist gelsin, saldırsın mantığını bıraktık. Terörle mücadele stratejimiz değişti üzerine gideceğiz artık. İç operasyonlara sürat verdik. Önce kendi evimizi temizleyeceğiz sonra sınır dışında çalışma yapacağız." dedi.

"KİM GEÇERSE İNDİRECEKSİNİZ"

Şırnak’tan gelen aşiret reislerinin sınır hatlarının yeterince korunmadığını, bu nedenle uyuşturucu trafiğinin hızlı şekilde devam ettiğini söylemesi üzerine, "15 Temmuz’dan sonra kesin talimatım oldu. Sınır kapıları dışından kim geçerse indireceksiniz. Kaçakçılık meşru birşey gibi algılanır oldu. Kaçakçılık ne zamandan beri iyi bir iş oldu. Talimatım kesin." dedi.

"İÇİMİZDEKİLERİ AYIKLAYACAĞIZ"

Yıldırım, "Biz askerimizi, polisimizi yıpratacak söylemlerden kaçınmamız lazım. Orduyu yıpratmayalım. Varsa içimizdeki çürük elmaları ayıklayacağız." açıklamalarında bulundu.

Konular: kadro, başvuru, köy korucusu, terör,

Yorumlar