GÜNDEM

15 Temmuz gecesi, Jandarma Genel Komutanlığı'nda bulunan 20 sivil kim?

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, Jandarma Genel Komutanlığı'nda yaşananlara dair incelenen kamera görüntülerinde, asker kıyafeti giymiş ancak kayıtlarda ve listelerde olmayan 20 kişi tespit edildi.

15 Temmuz gecesi, Jandarma Genel Komutanlığı'nda bulunan 20 sivil kim?
ABD’den iadesi istenen terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen’in liderliğindeki FETÖ ile ilgili 15 Temmuz darbe kalkışmasına dair soruşturmalar devam ediyor. 

Bu kapsamda Genelkurmay Başkanlığı, Akıncı Üssü, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, TBMM, Ankara Emniyet Müdürlüğü, MİT, TRT, Jandarma ve Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı’na ait kamera görüntüleri titizlikle inceleniyor. Hava Kuvvetleri’nden sonra darbede en etkin birim olan Jandarma Genel Komutanlığı’ndan elde edilen görüntülerin incelenmesi sonucu ilginç bir tespite ulaşıldı. Kayıtlarda ve listelerde yok

Darbe gecesi komutanlıkta bulunan bütün personelin yüzü tek tek tespit edildi ve askeri kayıtlarla karşılaştırıldı. Araştırma sonucu o gece Jandarma Genel Komutanlığı personeli arasında bulunan yaklaşık 20 kişinin, karargahta görevli kişiler arasında yer almadığı saptandı. 

Savcı, bu kişilerin darbeyi yönlendirmek için asker kılığına giren FETÖ’cü sivil şahıslar olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Soruşturma bu yönüyle derinleştirildi. YENİ ADİL ÖKSÜZ’LER ŞÜPHESİ 15 Temmuz kalkışması yaşandığı sırada birtakım sivil kişilerin askeri komutanlıklara girdiklerine dair iddialar gündeme gelmişti. FETÖ'ye bağlı mı değil mi?

Ancak, asker elbisesi giyen sivil şahısların varlığına dair daha önce bir bulguya rastlanılmamıştı. Şimdi üzerinde çalışılan konu, bu kişilerin FETÖ’ye bağlı imamlar olup olmadıkları. Emniyet Kriminal Daire Başkanlığı, Akıncı 4. Ana Jet Üssü Komutanlığı’nda ele geçen materyaller üzerinde yaptığı incelemede 585 parmak izinden 111’inin kaydını tespit edememişti.

16 Temmuz sabahı Jandarma Genel Komutanlığı binasında 200’e yakın asker gözaltına alınmıştı.

Konular: jandarma genel komutanlığı, fetö, sivil, ABD,

Yorumlar